prívlastok metla ľudstva sa trafil do čierneho. Jeho nadmerná konzumácia sa totiž podpisuje pod dopravné nehody, tragédie so smrteľnými následkami, rôzne konflikty, stratu osobnosti a oklieštenie finančných zdrojov u konzumenta. Pálenku totiž v žiadnej krčme zadarmo nenalejú. Najväčšie nešťastia však konzumácia "ostrého" zapríčiňuje v rodinných kruhoch. Situácia, kedy manžel sa naplno oddáva spôsobu života alkoholika a domov prichádza až priveľmi často značne podgurážený má totiž navlas v každej postihnutej rodine rovnaký scenár. Krik, nadávky, vulgárne slová, facky, bitka...
Mnohé ženy a deti mlčky znášajú násilie zo strany hlavy rodiny, iní zase situáciu riešia útekom k známym. Odvážnejšie ženy, ktoré potlačia v sebe falošný pocit hanby však na pomoc proti agresívnemu manželovi zavolajú tých, ktorým to vyplýva z náplne práce, čiže policajtov.
Do roku 1997 bola situácia na Spiši, po príchode policajtov do bytu, kde malo násilie, pod ktoré sa podpisoval alkohol zelenú, teoreticky jednoduchá. Násilník totiž putoval na Protialkoholickú záchytnú stanicu do Levoče, kde pobudol do svojho vytriezvenia. "Záchytka" však bola v spomínanom roku zrušená. Situácia, kedy policajti nevedia kam z konopí v akomkoľvek prípade, kde figuruje osoba pod vplyvom alkoholu, teda vládne na Spiši až do súčasných dní.
Na tento alarmujúci stav upozornil náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ing. Ján Prostejovský aj starostov okolitých obcí na spoločnom stretnutí, konajúcom sa uplynulý týždeň v Spišskej Novej Vsi. "Počas existencie Protialkoholickej záchytnej stanice v Levoči sme ročne "dodali" na toto oddelenie 130 osôb pod vplyvom alkoholu. Naši kolegovia zo štátnej polície zase priemerne 60 ľudí a členovia železničnej polície asi 20 opilcov. Títo ľudia naďalej tu sú, žijú medzi nami a pod vplyvom alkoholu napádajú svojich rodinných príslušníkov," konkretizoval náčelník mestskej polície.
A prečo tento apel smeroval práve k starostom? Po roku 1997 malo totiž mesto Spišská Nová Ves snahu realizovať služby tohto druhu na území mesta, konkrétne v suteréne Detskej polikliniky na Štefánikovom námestí v Spišskej Novej Vsi. Vedenie mesta dokonca vyčlenilo z mestského rozpočtu potrebné financie, predstavujúce ročnú prevádzku, a to okolo jeden a pol milióna korún. Snaha však v tomto prípade chýbala od starostov spádových obcí, ktorí odmietli prispieť na prevádzku spomínaných služieb príslušným finančným podielom. Dedinská komunita si zrejme s opilcami poradí po svojom.
Ani na spomínanom stretnutí na apeláciu náčelníka mestskej polície nikto z prítomných starostov nereflektoval konkrétnym stanoviskom. Iba zástupca starostu zo Smižian Jozef Slamený uviedol, že najväčšia obec na Slovensku by aj bola ochotná zapojiť sa do procesu znovuzrodenia "záchytky", ale iba v prípade, ak by opilec značnou sumou hradil pobyt v tomto zariadení.
A ako vlastne riešia situáciu policajti v prípade pozvania do bytu, kde vyčíňa otec a manžel pod vplyvom alkoholu? "Podľa zákona môžeme túto osobu predviesť na obvodné oddelenie Policajného zboru a spísať s ňou zápisnicu. Potom ide dotyčná osoba domov," povedal riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi kpt. Mgr. Milan Grečko.
O tom, aký charakter nadobúda správanie sa opilca po návrate domov z policajnej stanice, nech si každý domyslí sám. Podľa vyjadrení J. Prostejovského, mestskí policajti ročne riešia asi 250 prípadov, v ktorých hlavnú úlohu hrá alkohol a chýbajúca "záchytka".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.