histórii. Blízkosť hradu určila aj náš názov," začína svoje rozprávanie vedúci skupiny Milan Vans. Sám istý čas študoval archeológiu a na Spiši sa venoval archeologickým výskumom. K histórii inklinuje od detstva, a prostredie Spišského Podhradia mu na realizáciu tohto koníčka ponúka široký priestor. Prvý pokus o šerm prišiel už na vysokej škole v Prešove so skupinkou mladých nadšencov. Hrával vo filmch ako Radúz a Mahuliena, Čierne mesto či Adam Šangala. Začiatky neboli jednoduché. "Pustil som sa do toho ako, dá sa povedať, mladý nadšenec. Začal som vyrábať zbrane, oblečenie, kostými, zbrane. Ide takpovediac o samoštúdium, pretože literatúry je veľmi málo. Dobrým zdrojom vedomostí sú i historické filmy, aj keď adekvátnosť historických období s kostýmami alebo zladenie so zbraňami, je často smiešna," tvrdí M. Vans. Zároveň vyzdvihuje prvé bratislavské a československé inscenácie, ktoré pôsobia historicky vierohodne. "Momentálne sme v záplave dezorientácie amerických filmov. Napríklad vo veľkofilme Gladiátor je dvadsaťosem historických nepresností, ďalej si predstavte seriály ako Xena či Herkules," vzdychne si smutne.
Páni Spiša majú desať stabilných členov, evidovaných je spolu asi dvadsaťosem. Každé historické obdobie charakterizuje iný druh šermovania a iný štýl boja. Skupina pána Vansa robí gotiku, Vikingov, ôsme, desiate, jedenáste, dvanáste storočie a končia sedemnástym, čiže barokom. Z obdobia gotiky a renesancie šermiarska spoločnosť predvádza spôsob boja s mečmi, bojovými sekerami, halapartňami a rôznymi bijákmi. V ukážkach s obdobia baroka je možné vidieť použitie rapírov, kordov a dýk. Silným zážitkom pre malých i veľkých divákov sú čestné salvy z dobových kanónov. "Najväčším problémom je zladiť vierohodnosť kostýmu so zbraňou a pridať k tomu adekvátny spôsob šermu," vysvetľuje.
Zo šermu človek nevyžije. Získané finančné prostriedky za vystúpenie pokryjú len základné výdaje ako je benzín či strelný prach. Jeden kostým vyjde na trinásť i pätnásťtisíc korún.
Okrem fyzickej previerky prejdú záujemcovia u pána Vansa aj krátkou výukou histórie. "Vyberú si, ktoré obdobie chcú robiť. Podľa toho, či sa viac hodia ku kordu alebo palici rozhodnem aj o výbere kostýmu. Botasky, okuliare, hodinky či vypadnutý mobil sú neospravedlniteľnými faux pas. Snažíme sa, presne do detailu vystihnúť a zladiť dobu," dodáva M. Vans.
Každý rok majú Páni Spiša šermiarsku svadbu. Preto sa u nich vtipkuje, že nie sú šermiarskou spoločnosťou, ale zoznamovacou kanceláriou.
Na Slovensku je asi štyridsaťtri šermiarskych skupín. Páni Spiša majú teda veľkú konkurenciu. Patria medzi najmladšie a nie sú blízko filmárskeho prostredia. Záujemcov o šerm je veľa, preto každoročne vznikajú ďalšie. M. Vans ako hlavné kritériá uvádza zanietenie a trošku odvahy na vystúpenie, hoci i z trémistu môže byť dobrý šermiar. "Mal by mať aj nejaké dukáty v mešci, pretože prvotné náklady sú dosť vysoké," priznáva neveselo šermiar.
Zaujímavosťou je, že nadšencov o šerm je viac v ženskej časti populácie. M. Vans to pripisuje na vrub faktu, že sú odvážnejšie a svojim spôsobom vytrvalejšie. S Pánmi Spiša ich vystupuje v súčasnosti sedem.
Sezóna začína koncom apríla otvorením Oravského hradu, prvého mája otvárajú Spišský hrad, nasledujú rôzne akcie pre deti, hradné hry, festival historického šermu, trhy umeleckých remesiel, výročné trhy, záver sezóny. V lete teda šermiari majú na tréningy čas len veľmi zriedka.
"Snažíme sa vyhýbať zraneniam. Hovorí sa, že čo nevykryješ, schytáš," ukazuje svoje "dofaklené" ruky s menšinou fungujúcich prstov M. Vans. Priznáva, že väčšinou improvizujú, no kúsky z duelov rozpitváva. "Ak vidím, že niekto má strach z kotrmelca, zmením prvok. Pretože práve ak niekto niečo robí so strachom, dochádza k zraneniu," upresňuje. Dôležitá je i psychická koncentrácia. Tú vedia otestovať najmä provokujúci diváci. Súboj končí odzbrojením alebo smrťou. V scenároch M. Vansa vyhrávajú začiatočníci alebo dámy.
Pán Vans si nevybral jednoduchú cestu. Vyrába historické zbrane, navrhuje kostými, maľuje a vystupuje so skupinou. A svojím zanietením čoraz väčšie množstvo mladých ľudí strháva k čaru našej histórie a šermovaniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.