stavenisku, nechýbal na kontrolných dňoch. Na zrekonštruovanú Hlavnú ulicu je dnes pyšný. Nepáči sa mu, ako médiá i niektorí politici útočia na prezidenta pre vyše dvojmiliardovú zadlženosť, ktorú dávajú do súvisu s rekonštrukciou.
"Nie je mi známe, prečo mesto nezverejní, koľko zaplatilo za rekonštrukciu Hlavnej ulice. Uvediem preto môj projektantský odhad, keďže som bol pri tom od začiatku do konca," hovorí A. Lami (na snímke).
"Mesto zaplatilo za samotnú rekonštrukciu Hlavnej ulice 65 miliónov korún a ďalších približne 70 miliónov za vybudovanie prezentačného priestoru pre archeologické vykopávky in situ vrátane výskumu a povrchových úprav. Hovorím o nákladoch mesta na rekonštrukciu Hlavnej ulice od Námestia osloboditeľov po Námestie MMM. Celkovo teda mesto zaplatilo 135 miliónov korún. Samozrejme, hodnota diela (rekonštrukcia kanalizácie, vodovodu, plynu atď.) je vyššia, no to už neplatilo mesto, ale vtedajšie štátne podniky. Pokiaľ má teda mesto Košice 2,2-, resp. 1,749-miliardový dlh, rekonštrukcia Hlavnej ulice má na ňom ani nie desaťpercentný podiel," zdôrazňuje hlavný projektant A. Lami.
Dodáva, že v meste za primátorovania Schustera robili aj ďalšie investičné akcie. Rekonštrukcia Alžbetinej, Mlynskej, Dominikánskeho námestia, historickej radnice, no za najvydarenejšie dielo považuje Hlavnú ulicu.
"Ľudia si akosi neuvedomujú, že hlavným dôvodom rekonštrukcie Hlavnej ulice nebolo skrášľovanie mesta, ale katastrofálny stav rozvodov pitnej vody a kanalizácie, dožívajúce rozvody plynu a potreba modernizácie telekomunikačnej siete. Rozvody pitnej vody a kanalizácia boli zo začiatku minulého storočia. Potrubie miestami vyzeralo ako hrdza zlepená mokrou hlinou. Za úplnú raritu považujem živé korene stromov, ktoré boli v štvormetrovej hĺbke v kanalizačnom potrubí," vysvetľuje Lami, ktorý má kus potrubia doma a s obľubou dáva návštevám hádanku, na čo to slúžilo. Zatiaľ nikto neuhádol, že by takto mohlo vyzerať potrubie.
"Hlavnými investormi rekonštrukcie boli Východoslovenské vodárne a kanalizácie, š. p., Slovenský plynárenský priemysel, š. p., Slovenské telekomunikácie, š. p. Neskôr sa k nim pridali aj Východoslovenské energetické závody, š. p., a Kabel plus."
Majiteľom Hlavnej ulice takmer v celom rozsahu je mesto Košice. Zo zákona vyplýva, že ak niekto poruší povrch ulice alebo iný majetok, je povinný ho dať do pôvodného stavu. "Pri rekonštrukcii sa mesto dohodlo s investormi, že nemusia dávať Hlavnú do pôvodného stavu, no prispejú na zámer mesta - vydláždenie Hlavnej talianskym porfýrom, ktorý nahradil dovtedajší asfalt. Rekonštrukciou bola vytvorená niekoľko stomiliónová hodnota, no mesto z toho platilo len nepodstatnú časť," zdôrazňuje Lami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.