vlastnými príslušníkmi identifikované pod rôznymi názvami ako Rusín, Rusnák či Ukrajinec, prebiehala petičná akcia za zachovanie jednoty tohto etnika.
Petičná akcia sa zrodila ako odozva na skutočnosť, že napriek protestom príslušníkov etnika a ich organizácií bolo na sčítacích hárkoch počas sčítania obyvateľov v minulom roku rozdelené do dvoch samostatných rubrík. Málopočetný petičný výbor v krátkom čase zhromaždil petičné hárky s podpismi takmer 9000 občanov SR, podporujúcich myšlienku jednoty etnika.
"V podmienkach Slovenska tento výsledok zodpovedá ekvivalentu akcie, ktorú by podporilo 1,8 milióna dospelých občanov. Petičnému výboru nie je známe, že by sa niekomu pod nejakú inú myšlienku podarilo na Slovensku získať takúto obrovskú podporu. S poľutovaním konštatujeme, že naše pokusy odovzdať petíciu predsedovi vlády SR, ako to dokazujú aj osobné listy odoslané mu v auguste a septembri minulého roka, opakovane nenašli u pána premiéra žiadnu odozvu. Naopak, so zadosťučinením sme prijali ochotu predsedu Národnej rady SR prevziať petičné hárky s podpismi takmer polovice dospelej populácie tohto ťažko skúšaného etnika," uvádza sa vo vyhlásení petičného výboru Petície za jednotu etnika, ktorú podpísali akad. Maliar Andrej Gaj, Michal Hudák, Ing. Jozef Kaňuk a Ing. Sergej Zápotocký.
Stretnutie s predsedom NR SR sa uskutočnilo na pôde parlamentu v decembri a na ňom mu členovia petičného výboru odovzdali sprievodný list s 360 petičnými hárkami spolu s návrhom opatrení na zastavenie asimilačných trendov. Z NR SR petičnému výboru oznámili, že petícia bola odstúpená výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti.
Výsledky petície potvrdili záujem príslušníkov tohto etnika prekonať rozpory medzi organizáciami venujúcimi sa ich životu v SR a obhajovať ich záujmy jednotne. Na základe toho petičný výbor vyzýva predstaviteľov štátnych orgánov, aby k ich želaniu pristupovali s primeranou vážnosťou.
Zároveň požaduje od reprezentantov všetkých organizácií hlásajúcich záujem o riešenie problémov príslušníkov tohto etnika, nech sa už nazývajú Rusínmi, Rusnákmi, Ukrajincami alebo ináč, aby namiesto prezentácie nevraživosti a sporov hľadali priestor na zmysluplnú, otvorenú, argumentmi podloženú diskusiu. A nastoľovali také riešenia, ktoré povedú k vzájomnej spolupráci a spoločnej obhajobe záujmov tohoto etnika a jeho ochrane pred postupnou asimiláciou.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.