súčasnú prioritu v spoločnosti a tou je kvalita pracovnej sily. Ako sme sa včera na prezentácii dozvedeli, ide o spoločný projekt Euroškoly a Národného úradu práce, pričom know-how Prešovčania prevzali od partnerských ESO škôl v Nemecku.
Malo by ísť o financovanie fifty-fifty.
V skutočnosti 550-tisíc korún vložila do projektu Euroškola a 750-tisíc korún Okresný úrad práce (OÚP) v Prešove. "Počas tohto roku chceme realizovať tri typy takýchto teoreticko-praktických školení v celkovej hodnote 1,5 milióna korún. Klienti sa tu môžu pripraviť na viacero činností," zdôraznil riaditeľ OÚP v Prešove Ľubomír Molčan.
V obchodnej cvičnej firme sa bude vzdelávať, ale aj praxovať 25 klientov spomedzi stredoškolákov. Výber uskutočnili medzi 120 absolventmi, pričom jedinou podmienkou bolo všeobecné ekonomické vzdelanie a to, že ešte nikdy nepracovali. Po štvormesačnej teoretickej príprave by mali prejsť pripraveným modulom, teda v praktickej časti od vedenia firmy, sekretariátu, nákupu a predaja tovaru, až po ekonomiku v riadnom 8-hodinovom pracovnom čase s nárokom na príspevok na dopravu a stravu.
Podľa slov konateľky prešovskej Euroškoly Anny Polačkovej, hoci nové pracovisko zriadili len v polovici decembra 2001, na spustenie cvičnej firmy sa dôsledne pripravili, vrátane kontaktov s firmami, ktoré by mohli vyškoleným klientom ponúknuť pracovné miesta.
Autori projektu si určili vysoký cieľ. Očakávajú totiž až 70-percentnú úspešnosť. Neskôr plánujú do procesu zapojiť aj rizikové skupiny nezamestnaných, teda ľudí s vekovou hranicou nad 45 rokov. "Štatistiky hovoria, že až 52 percent nezamestnaných je nekvalifikovaná pracovná sila. Zobuďme sa ako krajina a komparatívnu výhodu kvalifikovanej pracovnej sily nepreceňujme. Ambíciou Národného úradu práce je vytvoriť občianske združenie, teda podobný model ako máme so Švajčiarmi a Francúzmi za účasti pružného zástupcu Ministerstva školstva SR a rozšíriť túto metodiku po celom Slovensku. Prešov má výhodu v tom, že je s touto cvičnou firmou na Slovensku prvý. Postupne by sme ich chceli rozšíriť na deväť stredísk s tým, že ich budeme čiastočne financovať zo zdrojov na aktívnu politiku trhu práce," konštatoval generálny riaditeľ Národného úradu práce Jaroslav Šumný.
V súvislosti s východom Slovenska uviedol, že až 90 percent stredných škôl vychováva nezamestnaných, ktorí si ani po 6 mesiacoch nevedia nájsť prácu. Zdôraznil, že je najvyšší čas zmeniť výchovno-vzdelávací proces a urýchlene riešiť mobilitu pracovnej sily na existujúcom trhu.
Dušou celého projektu je konateľ ESO Euroškoly v Nemecku Wolfgang Gärthe, ktorý Prešovčanom pomáha s realizáciou projektov už 10 rokov. Na otvorení jediného slovenského pracoviska teda nemohol chýbať. Netajil, že aj oni majú problém s nezamestnanosťou, aj keď iného charakteru. Ich úrady práce evidujú v rôznych oblastiach od 4 do 30 percent nezamestnaných. Za ideálny stav spoločnosti považuje taký, kde bude rovnováha. Teda v populácii bude na jedného nezamestnaného jeden dôchodca. "Snažíme sa odchytávať nezamestnaných doslova na ulici a 100 vyškolených pracovníkov im poskytuje možnosť vzdelania. Od základného až po vysokoškolské. Stavili sme na duálny systém, teda aj praktický, ktorý sa prispôsobuje otázkam potrieb trhu práce. Aj my sa pokúšame chytiť za pačesy pojem mobilita pracovnej sily. Určili sme si preto prioritu. Žiadne ďalšie vzdelávanie bez pomoci podnikov," presvedčivo argumentoval W. Gärthe. Dodal, že výsledkom ich modelu je, že sú každý deň pripravení zaplniť uvoľnené miesto na trhu práce.
Karl Heinz Wagner zo spolkovej krajiny Turínsko, inak riaditeľ ESO v Gere, podotkol, že ani v ich krajine sa nevyhli problémom s vytváraním nových pracovných miest. Cvičná škola v Gere je súčasťou Euroškoly a zameriava sa na jazykové a technické vzdelávanie. "Po piatich rokoch pôsobenia sa môžeme pochváliť 40 až 45- percentnou úspešnosťou. Platí to predovšetkým pre starších klientov, ktorí mali strach z nových strojov, techniky či počítačov v spojení s originálnymi úlohami v hospodárstve. Ukázalo sa, že v spojitosti s podnikmi sú schopní splniť aj náročné úlohy," reagoval K. H. Wagner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.