z útrob Rákocziho jaskyne vo vrchu Esztrammos pri obci Bódvarákó v Maďarsku. Súčasťou tímu sú aj slovenskí a českí jaskyniari, ktorých k spolupráci vyzvali maďarskí záchranári v sobotu večer.
Približne tridsiatka jaskyniarov pod vedením maďarskej strany stavila na potápačov, ktorých cieľom je nájsť svojho kolegu, uväzneného nevedno v ktorej časti jaskyne. Počas sobotňajšieho zostupu sa stratil z dohľadu dvoch jaskyniarov potom, ako sa pustil istiaceho lana. Správy o okolnostiach sa rôznia, niektoré hovoria o pretrhnutí skalou pod vodou. Záchranári komunikujú s mužom cez niekoľko centimetrov širokú puklinu. Sami však nevedia, kde sa nachádza. "Problémom je mútna voda, ktorej viditeľnosť nie je väčšia ako 10 centimetrov. Potápači si pri ponore nevidia ani na ruku. Najprv sa ho snažili nájsť jeho kolegovia, s ktorými sa ponoril. Potom však volali záchranárov. Stav hľadaného muža hodnotím ako stabilizovaný, hoci nie ideálny. Včera ráno sme s ním mali na chvíľu obmedzený kontakt, avšak v popoludňajších hodinách sa upravila aj jeho psychika," povedal šéf poplachu na povrchu Péter Adamkó. Práve dobrý psychický stav označili za najdôležitejší aj rožňavskí jaskyniari, ktorí včera v popoludňajších hodinách uskutočnili prvý odstrel skalnej steny. "Snažíme sa rozšíriť puklinu, v ktorej predpokladáme, že sa nachádza. Sme súčasťou silného medzinárodného tímu, ktorý vyvíja maximálne úsilie, aby sme ho odtiaľ vytiahli," uviedol Jaroslav Stankovič z Rožňavy. S maďarským potápačom komunikuje profesionál, ktorý ho udržiava v psychickej pohode. V tmou zahalených útrobách neprebádanej časti jaskyne je to však obtiažne. "Teoreticky by to mal vydržať, až kým ho nenájdeme. Najdôležitejšia je však psychika. Nohy má ponorené do zamútenej vody, ktorú aj pije. Má pri sebe ručnú baterku, ktorou si občas svieti," priblížil prostredie jaskyne Rožňavčan Róbert Boroš. Keďže cez puklinu dochádza k ventilácii vzduchu, má ho potápač dostatok.
Napriek 7,5-milimetrovému neoprénu však existuje reálny predpoklad, že bude podchladený. V ponoroch, ktorý môže trvať 20 až 25 minút sa v 20-metrov hlbokej vode striedajú jaskynní potápači vo dvojiciach. Na samotné skúmanie terénu však majú maximálne 5 minút. Niektorí sa včera popoludní v statickom sifóne s prestávkami ponárali aj dve, tri hodiny. Každý z nich odovzdáva poznatky tímu na povrchu pomocou vysielačky. Komunikáciu umožňuje maska s rúrou, kadiaľ vyfukujú vzduch. Vzduchové bubliny sleduje aj hľadaný potápač. "Niekoľkokrát ich videl. Kvôli mútnej vode ho však stále nemôžeme nájsť".
Podľa posledných správ čakajú záchranári na chemikáliu, ktorá by kalnú vodu vyčistila.
Autor: Stela Kausová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.