prijímanie preventívnych opatrení začína naberať na intenzite. "Minulý týždeň nám chorobnosť, napríklad v Kežmarskom okrese, stúpla až o sto percent. Stále však panuje situácia veľmi vzdialená epidémii," informovala nás vedúca oddelenia epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Poprade MUDr. Emília Kraková.
Ako uviedla ďalej, zdravotné komplikácie v súvislosti s chrípkovými ochoreniami zatiaľ v rámci regiónu hlásia len lekári z Popradského okresu. "Nie sú to ale typické chrípky a ani samotné zdravotné komplikácie zatiaľ nie sú príliš dramatické," konštatovala lekárka. Zároveň ale upozornila na skutočnosť, že chorobnosť na chrípku a príbuzné ochorenia sa bude v najbližších dňoch a týždňoch zvyšovať. Podľa nej je momentálne posledná šanca dať sa zaočkovať, aby organizmus stihol nadobudnúť imunitu skôr, ako prehrá súboj s chrípkovým bacilom.
Podľa našich informácií, dnes by mali vedúci odborov školstva okresných úradov Prešovského kraja prevziať vakcíny od svojho krajského šéfa na bezplatné zaočkovanie pedagogických pracovníkov. Niektorí z nich nám však tlmočili obavu z toho, či ich bude dostatok. "Vakcín je naozaj málo. V kraji máme okolo 10 tisíc učiteľov, ale dostali sme len 3900 vakcín," potvrdil nám informáciu vedúci odboru školstva Krajského úradu v Prešove Jozef Pavlík, ktorý sa situáciu rozhodol riešiť interným príkazom. Podľa neho by mali prednosť dostať učitelia z oblastí, kde je riziko ochorenia na chrípku väčšie. Výber problémových lokalít ponechal v kompetencii okresných úradov.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.