tunajších obyvateľov. Vreckári do metropoly pod Tatrami dochádzajú z iných miest a obcí Spiša. Výnimkou nie sú ani "zlodejíčkovia" zo Smižian, Spišskej Novej Vsi, Krompách, či Košíc. "Najväčší pohyb monitorujeme v dňoch, kedy sa vyplácajú podpory a mzdy. Okrem obyvateľov mesta sa tu pohybuje asi 20 tisíc turistov, takže Poprad je pre nich veľmi atraktívny," hovorí Štefan Kolcún, náčelník MsP Poprad.
Skupiny nebývajú veľké. Najčastejšie spoločne "pracuje" šesť až desať ľudí. Väčšinou sú to ženy. Vreckári prichádzajú do Popradu vlakom. Potom si sadnú na kávu a rozdelia sa. Niektoré skupiny majú informátorov priamo v Poprade, takže vedia, kam majú ísť.
Náčelník MsP tvrdí, že sú vysoko organizovaní a postupujú veľmi rafinovane a to aj pri samotnom odhalení. "Zameriavajú sa na peňaženky. Tie vyťahujú ľuďom z kabeliek, ktoré majú na pleci, alebo priamo z vreciek. Využívajú aj tlačenice, pred pultom," konštatuje Š. Kolcún. "Ďalší postup" je jednoduchý. Po tom, čo vreckárka vytiahne peňaženku z kabelky, ihneď ju predá komplicovi a ten ju posúva ďalej. Peňaženku si nenechávajú u seba. Obsah vyberú a zvyšok vyhodia. "Zadné rady" kryjú výhradne muži.
Aj keď takúto osobu prichytíte pri čine, dokazovanie je veľmi ťažké. "Majú to dobre vymyslené. Korisť ukryjú pod pazuchou. Keď ju prichytíte, dotyčná nadvihne ruky, načo jej peňaženka vypadne. Navyše začne hrať divadlo a kričať z čoho ju obviňujete. Je len ťažko dokázať, či ju mala pri sebe, alebo nie," mieni náčelník.
V monitoringu podozrivých osôb pomáha policajtom kamerový systém. Ak má polícia popis osoby, pomocou kamier sa jej pohyb dá zachytiť. "Nasadíme na nich hliadku. Tá ich dokáže podľa popisu oblečenia identifikovať a ísť za nimi. Vreckári viditeľne znervóznejú. Takto sa snažíme eliminovať ich činnosť v meste," konštatuje Š. Kolcún. Dodáva, že na počet obyvateľov a turistov, ktorí do Popradu prichádzajú, však súčastný stav policajtov nestačí.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.