(SPP a. s., OZ) Michalovce, robí plynofikáciu, správu a údržbu plynových rozvodov v okresoch Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné, Snina, Medzilaborce a Vranov nad Topľou. V Michalovskom okrese využíva plyn takmer 99 percent všetkých domácností s vyše 100-tisíc obyvateľmi. V Sobranskom je situácia v plynofikácii menej priaznivá.
Bez plynu ostalo v okrese Sobrance päť podhorských obcí, Beňatina, Inovce, Ruská Bystrá, Ruský Hrabovec, Podhoroď a obce Petrovce, Kolibabovce, Krčava, Husák, Vyšné a Nižné Nemecké a Tašuľa. „Pre plynofikáciu podhorských obcí máme pripravenú technickú štúdiu. Tú nám zatiaľ vedenie SPP neschválilo pre neefektívnu návratnosť," tvrdia vedúci pracovníci michalovského OZ. Do procesu plynofikácie v neprospech obcí radikálne zasiahol nový zákon o energii číslo 70 / 1998. V minulosti si mohli plynofikáciu obce vybudovať z vlastných alebo združených prostriedkov. Obecné úrady v tomto procese vystupovali ako investori plynofikácie. Zákon z roku 1998 zmenil pravidlá hry.
Podľa nového zákona môže byť investorom plynofikácie len podnikateľský subjekt, ktorý má licenciu na túto činnosť. Prakticky sa ním však môže stať, po vydaní tejto licencie ministerstvom hospodárstva, aj samotná obec. Tento krok je pre samosprávy, pri finančných problémoch, v akých sa nachádzajú, neprijateľný. Kardinálnou otázkou plynofikácie je však ekonomika. Plynári údajne predávajú občanom plyn za cenu, ktorá je nižšia ako nákupná cena. Tento stav nie je motívom na plošnú plynofikáciu podľa potrieb obyvateľov. Ak sa situácia v cene plynu zmení, získa tým šancu aj pätica podhorských obcí. Optimistická správa však mieri k obyvateľom časti okresu Sobrance s centrom v Krčave. „V rámci druhej etapy rozvojového projektu bude pokračovať plynofikácia samotnej Krčavy a okolitých obcí," podarilo sa nám získať jedinú dobrú zvesť od starostov obcí Sobranského okresu. Je to zatiaľ jediný nádejný modrý plameň, ktorý poputuje k Zemplínčanom už v dohľadnom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.