pondelok na križovatke ulíc Štúrová-Bottova v Košiciach stalo. Ako sme vás už informovali, čosi po 15. hodine sa mladá žena podľa všetkého pošmykla na neupravenej časti chodníka pred budovou Všeobecnej zdravotnej poisťovne a spadla pod zadné kloeso autobusu. Žiaľ, utrpela pritom závažné zranenia, ktorým namieste podľahla. Akákoľvek pomoc už bola zbytočná.
Ako nás včera informoval vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania PZ Košice I Peter Šimko, vyšetrovanie prípadu zatiaľ nie je ukončené. Nemožno preto hovoriť o podrobnostiach. Polícii by navyše veľmi pomohlo, keby sa prihlásili ďalší svedkovia nehody, predovšetkým pasažieri autobusu č. 24, ktorí by ju mohli pomôcť objasniť. Spomínaný spoj odchádzal zo železničnej stanice päť minút po pätnástej hodine.
"V autobuse bolo asi dvadsať cestujúcich, ale iba jediný ostal na mieste nehody a poskytol svoju svedeckú výpoveď. Keďže výpovede ostatných by nám mohli veľmi pomôcť pri vyšetrovaní, prosím všetkých svedkov kolízie, aby sa telefonicky prihlásil na čísle 055/62333515 alebo 09619/26655," povedal nám P. Šimko, podľa ktorého už boli k vyšetrovaniu prizvaní znalci z odboru zdravotníctva a dopravy.
Chodník na Bottovej ulici pri pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde k nešťastiu minulý týždeň došlo, patrí poisťovni. Tá je teda zodpovedná za jeho čistenie a nesie i následky v prípade pokĺznutia na ňom. Ako nás informoval právnik JUDr. Pavol Kiss, poškodení v takýchto prípadoch môžu žiadať náhradu škody za ušlú mzdu v prípade práceneschopnosti a takisto odškodné za bolestné, resp. sťaženie spoločenského uplatnenia. To stanoví lekár na základe závažnosti zranenia, ale môže byť i mnohonásobne navýšené. O odškodnení rozhodujú súdy v občiansko-právnom konaní.
"Za čistotu chodníka môže byť zodpovedná vo všeobecnosti obec, nejaká firma, alebo bytové družstvo či súkromná osoba - napríklad za stav chodníka pred svojím rodinným domom. Preto je najdôležitejšie pri úraze zistiť, kto je za nedostatočnú údržbu zodpovedný. V prípade úmrtia človeka môže jeho rodina žiadať od majiteľa alebo správcu chodníka preplatenie nákladov spojených s pohrebom a pokiaľ má vyživovaciu povinnosť na členov rodiny, môžu si pozostalí nárokovať aj výživné," konštatoval JUDr. Kiss.
O letnú a zimnú údržbu chodníka pred budovou košickej pobočky VšZP sa stará na základe dohody firma Luna. Informovala nás o tom Helena Tomaneková, vedúca oddelenia vnútornej správy, podľa ktorej bol v ten deň chodník čistý, avšak mohol byť mokrý, keďže bol odmäk. Ako ale ilustruje naša snímka, v čase nešťastia bolo na jeho okraji pozdĺž cesty na Bottovej ulici množstvo neodprataného snehu. Práve na tom sa mohla chodkyňa pošmyknúť a nás zaujímalo, či je zdravotná poisťovňa pripravená znášať náklady spojené s odškodnením pozostalých v prípade, že sa preukáže, že tomu bolo tak. Respektíve, či bude túto záležitosť riešiť so spomínanou firmou realizujúcou zimnú údržbu.
"O tom je zatiaľ predčasné hovoriť, keďže vyšetrovanie prípadu ešte neskončilo. Navyše je to skôr otázka pre našich právnikov, nie vnútornú správu," reagovala Helena Tomaneková.
So zástupcami firmy Luna sa nám nepodarilo skontaktovať, nakoľko takáto spoločnosť nie je v telefónnom zozname a nemajú ju evidovanú ani na informáciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.