dosiahnutie mieru na Blízkom východe. Zároveň však zdôraznili, že palestínsky prezident Jásir Arafat musí zvýšiť úsilie pri potláčaní teroristických aktivít arabských militantov. Vyzvali obe strany, aby sa vrátili za rokovací stôl.
"Izrael potrebuje Palestínsku samosprávu a jej zvoleného prezidenta Jásira Arafata ako partnera pre rokovania jednak s cieľom vyhubiť terorizmus, ako aj pracovať na dosiahnutí mieru," povedal na tlačovej konferencii španielsky minister Josep Piqué, ktorého krajina teraz predsedá EÚ.
"Palestínska samospráva musí urobiť všetko, aby zastavila terorizmus, odstránila všetky teroristické siete a zatkla a potrestala páchateľov teroristických činov," uviedli ministri pätnástky v komuniké.
V diskusii viacerí kritizovali postoj Spojených štátov, ktoré sa podľa nich stavajú jasne na stranu Izraela. "Nazvať Arafata mafiánsky boss je veľmi vážna vec. Neverím, že prikláňanie sa USA na stranu Izraela je dobré," povedal belgický minister Louis Michel.
Jeho švédska kolegyňa Anna Lindhová tiež kritizovala jednoznačný príklon Washingtonu na stranu Izraela. Vyjadrila obavy, že USA by sa mohli stiahnuť z medzinárodného úsilia o obnovenie dialógu na Blízkom východe a vyzvala EÚ, aby sa tomu snažila zabrániť.
EÚ sa včera tiež rozhodla zaslať list izraelskému ministrovi zahraničných vecí Šimonovi Peresovi, aby vyjadrila znepokojenie kvôli škodám, ktoré spôsobili na palestínskych projektoch financovaných úniou izraelské ozbrojené sily.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.