návrh predkladá skupina poslancov za KDH, SMK, SDK
Podpredseda OKS Peter Osuský včera informoval, že v návrhu sa bude skupina pravicových strán snažiť zrušiť obmedzenie dĺžky pracovného času zamestnanca na 48 hodín týždenne, aj keď zamestnanec pracuje súčasne pre viacerých zamestnávateľov. Navrhnú vymedziť obmedzenie týždenného pracovného času vrátane práce nadčas na 48 hodín pre jedného zamestnávateľa.
Zo Zákonníka práce by sa mal podľa OKS vypustiť zákaz zamestnať manžela alebo manželku. Toto ustanovenie má totiž podľa Osuského likvidačný dosah na rodinné firmy a viedlo by k ďalšiemu zvýšeniu nezamestnanosti.
Návrh z dielne DS rozširuje možnosti práce na dohodu, umožňuje zamestnancovi dohodnúť sa na iných pracovných podmienkach, ako sú uvedené v zákone, a "odstraňuje neúmerné kompetencie odborov", informoval podpredseda DS Juraj Barta.
Niektoré pravicové politické sily sa usilujú liberalizovať vzťah zamestnávateľa a zamestnanca, a tak obmedziť práva zamestnancov zakotvené v novom Zákonníku práce, ktorý nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku. Tieto snahy označil prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivan Saktor na včerajšej tlačovej konferencii za predvolebnú politiku.
Zdôraznil, že ak by malo dôjsť k zmenám v Zákonníku práce, následkom ktorých by sa obmedzilo postavenie zamestnanca, KOZ SR je pripravená pristúpiť aj k štrajkom. Viceprezident KOZ SR Igor Lenský konštatoval, že v súčasnosti sa najviac diskutuje o zamestnávaní medzi manželmi a nadčasových hodinách. Podľa neho zamestnávanie manželov navzájom nie je možné od roku 1963, keď bol prijatý zákon o rodine. Neskôr tento princíp prevzal zákon o súkromnom podnikaní občanov v roku 1990. Nepripúšťa to ani Ústava SR.
V oblasti pracovného času je Zákonník práce plne aproximovaný s právnymi normami EÚ. Podľa nich priemerný pracovný čas v každom období siedmich dní vrátane nadčasov neprekročí 48 hodín. V tejto norme existuje výnimka len pre vrcholových riadiacich pracovníkov a manažmenty, pre domáckych zamestnancov a pracovníkov vykonávajúcich náboženské obrady v kostoloch a náboženských komunitách. Podľa názoru KOZ SR problémy špecifických kategórií zamestnancov by sa mali riešiť v osobitných zákonoch.
Riaditelia divadiel a kultúrnych inštitúcií na Slovensku žiadajú novelizáciu nového Zákonníka práce a Zákona o verejnej službe, ktorou by sa zabezpečila kontinuita hodnôt a zvykov vzniknutých počas 80-ročnej tradície v oblasti profesionálneho divadelníctva a kultúry.
Podľa nich komplikujú spomínané zákony podstatu prevádzky kultúrnych ustanovizní. Napríklad nemožnosťou pravidelnej prevádzky divadiel počas víkendov a sviatkov, zrušenie praxe divadelných prázdnin a existenčné ohrozenie umeleckého školstva. "Týmto citované zákony závažným spôsobom nerešpektujú všeobecne uznávané a v celej Európe overené špecifiká divadelnej a umeleckej činnosti," uvádza sa v ich vyhlásení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.