percent. Najhoršie sú na tom okresy Trebišov, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves a Gelnica, kde nezamestnanosť dosahuje až 30 a viac percent. Najnižšia miera nezamestnanosti je v samotných Košiciach, a to 16 až 17 percent. Aj keď je to menej ako v ostatných okresoch východného Slovenska, napriek tomu v porovnaní s 5- až 7-percentnou nezamestnanosťou v Bratislave je tento stav alarmujúci a naznačuje, že hlasy volajúce po podpore zamestnanosti práve na východe sú viac než opodstatnené.
Začiatkom tohto roku uzrelo svetlo sveta hneď niekoľko nových právnych noriem, ktoré majú okrem iného za cieľ zvýšiť aj mobilitu pracovnej sily. Tá sa so životným štýlom vo vyspelých demokraciách nedá ani porovnať, čo je dané jednak nedostatkom nájomných bytov, ale tiež vysokými nákladmi na prepravu. Tento problém sa týka najmä mladých ľudí, ktorých je z celkového počtu nezamestnaných v Košickom kraji až 40 percent.
"Je snahou, aby mladí ľudia po skončení školy neostali doma, ale aby získali pracovné návyky a skúsenosti. Preto sa od Nového roku zaviedla absolventská prax," uviedol riaditeľ Krajského úradu práce v Košiciach JUDr. Ján Gabštúr.
Zamestnávateľ, ktorý prijme absolventa, dostane príspevok vo výške tisíc korún na jedného zamestnanca, samotný absolvent dostane 500 korún. Absolventská prax trvá osem mesiacov, absolvent pracuje štyri hodiny denne, pričom poberá podporu v nezamestnanosti. Ak absolvent odmietne vykonávať prax, môže ho príslušný úrad práce vyradiť z evidencie nezamestnaných.
Už vlani testovali tento projekt v niektorých okresoch Slovenska. Odozva bola priaznivá niekoľko desiatok absolventov okamžite prišlo na úrady práce s novými pracovnými zmluvami, z čoho je zrejmé, že dovtedy pracovali načierno. Mnohí absolventi si na druhej strane pochvaľovali, že mali možnosť získať prax, ktorú žiada mnoho zamestnávateľov. No a zamestnávatelia, ktorí do projektu išli, mali možnosť priamo na svojich pracoviskách overiť si kvality uchádzačov o zamestnanie a následne s nimi uzatvoriť aj riadne pracovné zmluvy.
Ruka v ruke s týmto projektom prichádza ďalší, prostredníctvom ktorého je možné uhrádzať dlhodobo nezamestnaným náklady na cestovné. Túto možnosť budú môcť využiť ľudia, ktorí sú bez práce viac ako dvanásť mesiacov, alebo absolventi, ktorým sa nepodarilo nájsť si zamestnanie do šiestich mesiacov po ukončení školy. Cestovné im možno uhrádzať až do výšky 1 500 korún počas jedného roka.
Štát má snahu podporovať zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú najmä absolventov škôl. Jedným z nástrojov je úhrada minimálnej mzdy a poistenia zamestnanca počas prvých troch mesiacov prostredníctvom príspevku z účelovej dotácie.
Ako zdôraznil JUDr. Gabštúr, veľmi zaujímavým, najmä pre región východného Slovenska typický najvyššou nezamestnanosťou, je zákon o investičných stimuloch. Ak, či už naši, alebo zahraniční podnikatelia preinvestujú na Slovensku minimálne 400 miliónov korún, majú nárok na získanie príspevku až do výšky 160-tisíc korún za jedno vytvorené pracovné miesto. Výška tohto príspevku závisí od regiónu, v ktorom podnikateľ investuje. Ak investuje a teda vytvára nové pracovné miesta v regiónoch, kde je nezamestnanosť vyššia ako 30 percent, dostáva maximum teda 160-tisíc za jedno nové pracovné miesto. V regiónoch, ktoré sú rozvinutejšie a teda kde je nezamestnanosť nižšia, výška tohto príspevku klesá. Jedným z hlavných cieľov tohto zákona je totiž pritiahnuť investorov najmä do najmenej rozvinutých oblastí.
Proces získania tohto príspevku je komplikovaný, investičný zámer musí zamestnávateľovi odsúhlasiť ministerstvo hospodárstva. "V snahe predchádzať prípadnému zneužitiu tohto zákona peniaze dostane podnikateľ až 12 mesiacov po vytvorení nového pracovného miesta. Pritom počet zamestnancov musí byť vyšší, ako pred vytvorením pracovných miest, aby sa nestalo, že zamestnávateľ najskôr prepustí ľudí, potom akože vytvorí nové miesta a zinkasuje príspevok. Príspevok zamestnávateľ dostáva v mesačných splátkach po desaťtisíc za každé vytvorené pracovné miesto," uzavrel riaditeľ Krajského úradu práce v Košiciach J. Gabštúr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.