Korzár logo Korzár

Triumfálny návrat Jenny Baby zo šikmej plochy na tenisový trón pokračuje

Ženská dvojhra skončila na Australian Open veľkým triumfom Jennifer Capriatiovej. Stačilo síce pár loptičiek a v superlatívoch by sa asi písalo o

Martine Hingisovej, ako sa však vraví, o veľkých veciach rozhodujú maličkosti. A tak sa píše o návrate zázračnej Američanky, pretriasa sa jej životný príbeh a kto vie, raz si ho možno všimne i nejaký scenárista, režisér. Veď poznáte Ameriku. Faktom však je, že príbeh Capriatiovej je neobyčajný. A tak sme ho poskladali, podľa zahraničnej tlače, i my.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

*****

Do Melbourne pricestovala v dobrej nálade. "Vždy sa sem budem rada vracať. Tu som totiž minulý rok odštartovala svoju úspešnú sezónu," uviedla obhajkyňa minuloročného prvenstva. Vlastne ju tu v minulom roku aj úspešne ukončila. Práve v Melbourne, pred daviscupovým stretnutím Austrália Francúzsko, totiž prezident ITF Ricci Bitti prezradil, že najlepšími tenistami za rok 2001 sú Hewitt a Capriatiová. Ináč, malo to vraj motivovať Hewitta DC sa však stal jedným veľkým francúzskym triumfom. Capriatiovú to však povzbudilo. A tak prišla do Melbourne vyhrať. A to jej neprekážalo, že v stávkových kanceláriách mala najvyšší kurz Venus Williamsová (2,25:1), vyšší Martina Hingisová (3:1), zatiaľ čo svetová jednotka sa musela uspokojiť s kurzom 5,5:1. "Budem sa snažiť urobiť pre víťazstvo všetko," naznačila však svoje ambície. A naznačila, že po málovídanej ľudskej dráme je späť.

SkryťVypnúť reklamu

V poradí deviata líderka rankingu WTA sa narodila 29. marca 1976 v New Yorku. Ako prezrádza priezvisko, má talianske korene. Otec Stefano je pravý Talian, bývalý obchodník s nehnuteľnosťami. Ešte pred presunom do USA pôsobil v Taliansku ako brankár Brindisi, neskôr ako kaskadér v spaghetti westernoch. Matka je Američanka, Denise dlhé roky pôsobila ako letuška spoločnosti PANAM. Jennifer má ešte o štyri roky mladšieho brata, Steven pritom tiež hráva tenis, aj keď jeho kariéra je obmedzená len na regionálne turnaje. Rodina Capriatiovcov však stále v USA nežila, pár rokov prežila na slnečnom Costa del Sol v Španielsku, kde sa priatelila s fenomenálnymi tenistami Jimmym Connorsom a Stanom Smithom, ktorí si "Slnečné pobrežie" zvolili ako miesto európskych rezidencií. Práve s nimi majú súvis tenisové začiatky budúcej svetovej jednotky. Prvú raketu kúpil dcére otec, Jennifer vtedy mala tri roky a trénovala dve hodiny denne. Najprv pod vedením otca, potom prešla do opatery španielskeho trénera Manola Santanu. Keď mala šesť rokov, CBS o nej nakrútila dokumentárny film. Zázračné dieťa zaujalo americkú verejnosť, zaujalo i Nicka Bolletieriho a rodina sa sťahovala do USA, takže ďalšie obdobie strávila Capriatiová v Bredentone v svetoznámej Boletieriho akadémii.

SkryťVypnúť reklamu

V dvanástich rokoch vyhrala Capriatiová majstrovstvá USA junioriek do 18 rokov, v roku 1989 sa stala najmladšou víťazkou juniorky Roland Garros (v roku 1993 jej rekord vekovo posunula Hingisová pozn. red.). V roku 1990 už naskočila do profi kolotoča, debutovala na turnaji WTA v Boca Raton dostala sa do finále! Nad jej sily bola akurát Argentínčanka Gabriela Sabatiniová... Kvôli Capriatiovej vtedy organizátori menili predpisy, na turnaj WTA sa tak mohla prihlásiť 13 ročná hráčka. Keď mala 14, dostala sa do semifinále Roland Garros a v decembri 1990 už bola v prvej desiatke rebríčka WTA. Ako jeho ôsma hráčka mala 14 rokov a 235 dní, čo bol ďalší rekord histórie. V roku 1990 zarobila na turnajov mladučká Cvapriatiová 283 597 USD ako sa neskôr ukázalo, zatočilo jej to s hlavou...

SkryťVypnúť reklamu

To ju už poznal celý svet, pod veľavravným označením Jenny Baby, ktoré jej prischlo od amerických novinárov. "Nakoniec je predsa na svete pravá nástupkyňa Billie Jean Kingovej a mňa," povedala vtedy 8 násobná líderka rebríčka WTA (v rokoch 1975 1985) Chris Evertová. A Capriatiová stúpala: v roku 1991 bola v semifinále Wimbledonu a US Open, v rebríčku sa posunula na 6. miesto. Ako tretia tenistka v histórii sa (po Evertovej a Navrátilovej) dostala na obálku Newsweeku. V roku 1992 hrala vo štrťfinále troch Grand Slamov, na OH v Barcelone však dosiahla veľký triumf, keď vo finále zdolala Steffi Grafovú. To už bola milionárkou o rok neskôr ju magazín Forbes zaradil medzi štyridsiatich najbohatších športovcov sveta.

Ale... "Videla som, ako sa zo dňa na deň z usmiateho dieťata stáva emocionálny vrak," zaspomínala jej susedka z Floridy, bývalá známa tenistka Carling Bassett Segusová. "Jennifer Capriatiová je typickým príkladom dieťaťa, ktoré prišlo o detstvo. Vyrastala na očiach verejnosti, čo sa na nej negatívne odrazilo," dodal John McEnroe. V rokoch 1994 1995 totiž detský robot z tenisových kurtov doslova zmizol. Za svoje asi mohli i rodičia, práve v roku 1993 sa rozvádzali. Jennifer najprv ušla z domu, z domu, ktorý bol vo floridskom Saddlebrook vybudovaný za jej peniaze. Potom sa vrátila. Svoju izbu vymaľovala na čierno, celé dni z nej nevychádzala a počúvala len muziku v podaní Nirvany (kapely speváka, ktorý si potom odstrelil hlavu pozn. red.). Na US Open vypadla v 1. Kole s Leilou Meschiovou, novinárov neškovala ani tak prehra, to predsa patrí k športu, ako to, že si pred nimi na tlačovke nervózne poobhrýzala nechty... V októbri 1993 ju prichytili v supermarkete v Tampe, Capriatiová s majetkom v hodnote 17 miliónov dolárov sa vtedy pokúšala ukradnúť strieborný prstienok v hodnote 15 dolárov. To ešte prešlo. Vlasy prefarbené na fialovo? No a čo? Prešlo tiež. V máji 1994 ju však polícia zadržala i so skupinou rovesníkov v jednej z izieb motela Gables Inn na Floride. Izba bola nasiaknutá marihuanou, čo však bolo horšie, "spolubývajúci" priznali i nejaký heroín a kokaín. Obrázok z policajnej kartotéky s označením NR 94/9816 obletel všetky médiá. Na Američanov z neho tupo hľadela Jenny Baby, s piercingom v nose a výzorom zanedbanej mladistvej kriminálničky. O pár dní povedala pre New York Times, že uvažuje o samovražde, o ďalších pár dní, že sa ide liečiť. Dokázala to, možno i preto, že jej držala palce celá Amerika a preto, že mala iné možnosti, ako jej anonymné zblúdilé rovesníčky s nulovými kontami.

Vrátila sa. Svojím skvelým vstupom na vrchol svetového tenisu zaistila nejeden zápis do rekordných tabuliek. Aj svojím návratom. Naposledy počas víkendu, keď vo finálovom zápase proti Hingisovej odvrátila štyri mečbaly. Stala sa tak len štvrtou hráčkou v histórii, ktorá dokázala otočiť nepriaznivý vývoj stretnutia a napokon získať titul na Australian Open. Jedinou tenistkou, ktorej sa to predtým podarilo, bola Mary Carterová, ktorá v roku 1956 vo finálovom zápase zdolala Thelmu Longovú.

Capriatiová za víťazstvo v Melbourne zinkasovala milión austrálskych dolárov a povedala niečo, čo svedčí o tom, že skazená Jenny Baby je asi definitívne preč.

Svoj druhý triumf na Australian Open totiž venovala priateľovi, zápasiacemu v nerovnom boji s rakovinou. S 26-ročným Darrenom Bartholomueszom sa zoznámila pred 3 rokmi v Melbourne pri návšteve inštitútu na podporu boja s rakovinou. Odvtedy sa stal jej spoločníkom na turnajoch a povzbudzoval ju ako len mohol. Darrenovi lekári prognózujú maximálne mesiac života, v čase sobotňajšieho finále ležal v nemocnici v poslednom štádiu choroby. "Ja som bojovala na dvorci, ale určite sa to nedá porovnať s tým, ako musí bojovať Darren. Chcem mu odkázať, že ho mám veľmi rada a ďakujem mu za všetko, čo pre mňa urobil..."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
  1. Viktor Pamula: 21 rokov v najlepšej spoločnosti
  2. Eva Bachletová: Pre manželstvo ako stvorená
  3. Martin Fronk: Ruiny, ktoré ožívajú: Prečo je obnova hradov investíciou, nie výdavkom
  4. Tomáš Mikloško: 11 mýtov o láske a romantických vzťahoch
  5. Vladimír Bojničan: Konzervy 21. storočia – celé zle! — IV.
  6. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  7. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  8. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 667
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 977
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 15 163
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 047
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 708
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 587
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 532
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 226
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: 21 rokov v najlepšej spoločnosti
  2. Eva Bachletová: Pre manželstvo ako stvorená
  3. Martin Fronk: Ruiny, ktoré ožívajú: Prečo je obnova hradov investíciou, nie výdavkom
  4. Tomáš Mikloško: 11 mýtov o láske a romantických vzťahoch
  5. Vladimír Bojničan: Konzervy 21. storočia – celé zle! — IV.
  6. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  7. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  8. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 667
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 977
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 15 163
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 047
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 708
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 587
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 532
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 226
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu