Terajšia novela katastrálneho zákona číslo 255/2001 Z. z. sa prijímala pod silným politickým tlakom a v novembri roku 2000 v parlamente neprešla. Stalo sa tak po dosiahnutí dohody parlamentných strán až v máji minulého roku.
"Jednou ranou zabili dve muchy. Jednak splnili podmienku Európskej únie, ktorá dotuje z fondu Phare dovybavenie počítačovou technikou katastrálne správy a požaduje minimálny počet Katastrálnych úradov s právnou subjektivitou, a na druhej strane zrejme splnili aj požiadavky jednotlivých politických subjektov, ktoré hájili farby príslušných krajov," podotkol na okraj samostatného fungovania od 1. januára nového organizačného systému katastra riaditeľ Správy katastra v Stropkove JUDr. Ondrej Brendza.
Spravovanie katastrálnych záležitosti sa tak vracia k stavu pred rokom 1996, kedy kataster bol začlenený do všeobecnej štátnej správy.
Starší zamestnanci katastra, ktorí zažili na vlastnej koži prácu aj pod všeobecnou štátnou správou, aj samostatnú činnosť tvrdia, že to takto bude lepšie. Ich hlavnou úlohou bude skrátiť lehoty. Stropkovská Správa katastra, ktorá sa nachádza v menšom okrese, nemá veľké problémy s dodržiavaním zákonom stanovených lehôt. Pri vkladových listinách dodržuje lehotu 30 dní a pri záznamových listinách sa lehota namiesto 60 dní pohybuje na úrovní 90 dní. "Je to ešte únosné v porovnaní s ostatnými Správami katastra," poznamenal O. Brendza. Zatiaľ sú na začiatku samostatnej činnosti a stále sa čaká na záverečný delimitačný protokol, na základe ktorého prejdú pod ich správu potrebné hnuteľné a nehnuteľné veci. Dohoda s prednostom Okresného úradu (OÚ) v Stropkove je už uzavretá. Čaká sa len na oficiálne uzavretie celej záležitosti.
Aj tu sa však prejavila platnosť starého porekadla. "Pretože kataster prišiel pod krídla všeobecnej štátnej správy ako bohatá nevesta a odchádza chudobný. Veď kataster po celom Slovensku doniesol do štátnej správy spustu majetku - stavby, garáže, autá. Teraz, pokiaľ mám dobré informácie, zo všeobecnej štátnej správy si autá oddelimitovali len v riaditeľa Správ katastra v Poprade a Starej Ľubovni," uviedol O. Brendza.
Podstatnejšou je však skutočnosť, že novela
katastrálneho zákona odstraňuje napríklad nedostatok vo vkladovom konaní, keď predmetom prevodu je vlastníctvo bytu. Doteraz nájomca aj keď vyplatil kúpnu cenu za byt, ale nemal ešte list vlastníctva, musel napriek tomu platiť nájomné pôvodnému prenajímateľovi. Teraz právne účinky vkladu nastávajú ku dňu podania návrhu.
Z bývalého katastrálneho odboru OÚ do Správy katastra v Stropkove prešlo všetkých 11 pracovníkov. Pre dosiahnutie základného cieľa by však ich potrebovali viac. Podľa tabuľkových počtov pracovníkov rozrátaných na jednotlivé činnosti, ktoré Správa katastra vykonáva, vychádza stav zamestnancov na 17,4. Riaditeľ Správy katastra sa však nenazdáva, že by v najbližších rokoch dosiahli takýto počet. "Minimálne jedného človeka by som dokázal využiť na sto percent. Lenže nejde len o počty pracovníkov, ale aj o profesie," dodal O. Brendza.
V Stropkove by potrebovali úradného overovateľa geometrických plánov a ešte jedného právnika, pretože funkcia riaditeľa Správy katastra sa z odbornej stáva manažérskou, pri výkone ktorej sa vždy menej času ujde na odbornú prácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.