Jazykový test organizačne zabezpečovala súčasná Medzinárodná agentúra pre prevenciu kriminality a trestnú justíciu detí a mládeže so sídlom v Žiline. Tá sa na jeseň roku 2000 pretransformovala z Medzinárodnej organizácie pre deti a mládež. Ešte v roku 2000 z poverenia OSN v rámci rozvojového programu UNDP, začala zastrešovať grantový program pre jednu krajinu. Bol určený ekonomicky sa transformujúcim štátom Európy a prvou krajinou, ktorá ho začala realizovať bolo Slovensko. Nasledovať má Česká republika, Poľsko a ďalšie pobaltské krajiny.
"Cieľom projektu je umožniť stredoškolákom zvýšiť si vzdelanie študijným pobytom v anglicky hovoriacej krajine. V rámci programu si mohli vybrať šesť oblastí. Ide o financie a obchodný manažment, obchod a služby, strojárstvo, stavebníctvo, informatiku a sociálnu prácu," vysvetlil riaditeľ hostiteľskej školy Michal Halaj. Ako nám ďalej prezradil, podľa jeho informácií sa len do prvých dvoch oblastí prihlásilo 350 študentov.
Aj táto malá vzorka svedčí o úspechu OA. V užšom výbere sa totiž presadili aj ich študenti. Druháčky Mária Mimová a Eva Hurdichová, ale aj tretiaci Ivana Ondrejová a Marek Zacharský sa prebojovali sa až do včerajšieho finálového kola, v ktorom už súťažilo len 15 najlepších uchádzačov.
Všetci záujemcovia museli splniť niekoľko podmienok. Napísať spomínanej organizácii prihlášku, zúčastniť sa na ústnom pohovore a napísať dve eseje v angličtine. Jednu všeobecnú a jednu motivačnú. Tie organizátori spolu s hodnotením jednotlivých škôl a jednotlivých študijných výsledkov vyhodnotili a zo všetkých prihlásených vybrali finálovú pätnástku.
Včerajšie kolo, na ktoré dohliadal výkonný tajomník medzinárodnej organizácie Radovan Urdák, malo podobné pravidlá. Úlohou súťažiacich bolo vypracovať jazykový test so 150 otázkami a napísať motivačnú esej. Tá mala obsahovať aj ich očakávania od pobytu v cudzine a osobnostný či spoločenský prínos. Keď sme sa zaujímali o výsledky, dozvedeli sme sa, že v záujem nestrannosti ich bude vyhodnocovať nezávislá komisia vo Viedni. Študenti aj ich školy sa teda výsledky dozvedia až v polovici marca.
"Komisia bude brať do úvahy výsledky oboch kôl a vyberie dvoch až troch najlepších. Tí by mali v septembri stráviť mesačný študijný pobyt striedavo v troch krajinách - v USA, Veľkej Británii a na Malte. Celá pätnástka sa však môže tešiť na satisfakciu. Mimo absolútnych víťazov aj ostatní strávia v lete dvojtýždňový pobyt v jazykovej škole na Malte," uviedol M. Halaj. Nebude to však len literatúra, konverzácia a zábava. Mladí ľudia budú aj trochu pracovať na pracoviskách, ktoré ich lákajú. Či už v cestovnej kancelárii, v hoteliérstve, sociálnom ústave, či v inej prevádzke, aby získali aj praktickú skúsenosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.