svojich dielach zobrazujú ríšu operencov či už pre ich čarovný spev, alebo pre schopnosť, ktorá nám ľuďom, pánom tvorstva chýba, lietanie. Vtáčí život, konkrétne ich nositelia zaujali aj Karola Buxu z Gelnice, ktorý svoje rezbárske práce s touto tematikou vystavuje od 14. januára do 30. marca toho roku v Baníckom múzeu v Gelnici.
Výstavnú sieň na toto obdobie zaplnilo 106 autentických rezbárskych podôb rôznych predstaviteľov vtáčej ríše. Ich autor kvôli detailnému prezentovaniu svojho diela okúsil aj čarovanie štetcom. Dreveným exponátom, ktoré sú vyrábané z lipy, totiž vdýchol realistickú podobu ich farebným dotváraním. Miešaním rôznych odtieňov sa mu tak podarilo vyrobiť kópiu živej prírodnej predlohy. Karol Buxa si na pomoc pri svojej tvorbe zapožičal dielo ornitológov, a to rôzne učebnice, či atlasy vtákov. Na stvárnenie očí použil tento rezbár špendlíky a nožičky vtákov zase vyrobil z drôtov.
Svoju lásku k rezbárčine nezaprel ani pri výrobe podstavcov, na ktorých exponáty figurujú. Sú to rôzne, rezbársky upravené samorasty.
Karol Buxa, prežil v centre Hnileckej doliny celý svoj doterajší život, a to polstoročnicu. Rezbárstvo mu učarilo hlavne posledné dva roky. Túto dobu sa aj systematicky venuje výrobe rôznych umeleckých a úžitkových predmetov. Jeho ruky a rezbárske nástroje totiž vykúzľujú napríklad rôzne rámy na zrkadlá a obrazy. Väčšinou však priestor dáva umeleckým predmetom a to hlavne s prírodným motívom. Toho roku však dal zelenú aj náboženskej tematike, pretože hnilecká verejnosť sa v budúcnosti môže tešiť na vystavovanie scenérie Ježišovho narodenia, teda Betlehema.
Spomínaná výstava, nachádzajúca sa v interiéri gelnického múzea je prvou väčšou expozíciou z tvorby Karola Buxu. V nedávnej minulosti pred dvoma rokmi bolo jeho tridsať výrobkov súčasťou výstavy konajúcej sa v Dome dôchodcov V Gelnici.
Vzhľadom k tomu, že adresátmi výstavy sú vo veľkej miere aj deti z materských škôl a žiaci zo základných škôl, vedúca múzea Darina Demková "osviežila" sieň plnú pestrofarebných predstaviteľov vtáčej ríše aj odbornými perličkami. Pre ilustráciu, viete že najmenší vták na svete je kolibrík včelý, vážiaci 1,6 gramov, ktorý meria 5, 7 centimera? Jeho vtáčí kolega pštros sa zase pýši najväčšími rozmermi. Váži totiž 156 kilogramov a je vysoký 2,7 metra.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.