ukazovateľoch. Či už ide o technické jednotky, ťažbu, predaj alebo výnosy. No tým, že neustále rástli náklady, bol aj hospodársky výsledok v podstate stabilný. V každom roku okolo milióna korún," zhodnotil výsledky spoločnosti jej generálny riaditeľ Dipl. Ing. Július Smolár.
Hoci ekonomické čísla roku 2001 ešte nie sú uzavreté, tržby sú 59 miliónov Sk, považuje ho za úspešný. Dokonca výsledky v technických jednotkách, týkajúcich sa ťažby a predaja, neboli nikdy počas štvorročnej existencie firmy lepšie ako v minulom roku. "Vyťažili sme 138 000 ton sadrovca a predali 139 000, lebo sme ešte niečo mali v zásobe. No keďže náklady rastú rýchlejšie ako sme ich schopní premietnuť do ceny, tento úspech sa celkom nepremietol do hospodárskeho výsledku. Pozitívne ho však možno odčítať z počtu zamestnanosti," vysvetľuje riaditeľ.
V minulom roku bol v Petre a.s. priemerný stav pracovníkov 115 s priemernou mzdou 13 400 Sk mesačne. Ročná ťažba sa v banskej spoločnosti pohybuje okolo 120 000 ton. "Zvyšovať ťažbu sadrovca, ktorý je nevyhnutnou zložkou cementu, sa nám darí vďaka realizácii na trhu, teda odbytu. Naším najväčším odberateľom sú Cementárne Ladce. Sadrovec dodávame aj do Turne, Banskej Bystrice, Horného Sŕnia, a v menších množstvách i do Rohožníka a Bystrého."
Petra a.s. kvôli útlmu výroby cementu ustúpila z maďarskéhého trhu, kam ročne s klesajúcou tendenciou dodávala tri roky aj 40 000 ton sadrovca, pretože vlastné zdroje stačia našim južným susedom na pokrytie ich potrieb. Iné zahraničné trhy, hoci sú pre banskú spoločnosť príťažlivé, sú zatiaľ pre ňu kvôli privysokým prepravným vzdialenostiam nedostupné. "Naše ceny sú porovnateľné s inými firmami, no ak sa do nich premietne aj preprava, stáva sa náš tovar nepredajným," konštatuje J. Smolár.
Sadrovec sa v okolí Novoveskej Huty v malých množstvách ťaží už od roku 1923. Vo väčšom sa s jeho dolovaním začalo pred štyridsiatimišiestimi rokmi. Petra a.s. prevádzkuje jednu baňu, v ktorej sú, v štátom pridelenom ťažobnom priestore, pri priemernej ťažbe 120 000 ton ročne, zásoby sadrovca na päťdesiat rokov. Tento priestor však je podľa generálneho riaditeľa možné ešte rozšíriť. Okrem toho Petra a.s. ponúka služby aj v oblasti výrobno - kontrolných skúšok kameňa a poradenskú činnosť v oblasti ťažby a spracovania kameňa. Jej prioritou však je ťažba a úprava sadrovca.
J. Smolár priznáva, že v minulom roku firma v podstate negatívne vonkajšie vplyvy nepocítila, pretože výroba cementu vo všetkých cementárňach stúpla. Šťastím bolo i to, že v roku 2001 sa neprejavil ani vplyv konkurencie. "Naším súperom je lom Šafárka, teda Želba. Vzhľadom na stupeň rozfárania ich ložiska ešte neboli pre nás konkurentmi. Iné to bude tento rok, pretože lom si pripravili a trh je len jeden," pripustil. Zároveň dodal, že ťažbu v tomto roku už ovplyvnilo niekoľko objektívnych i subjektívnych činiteľov. Vplyv na potrebu sadrovca má objektívne útlm výroby cementu po vstupe nového investora v Banskej Bystrici, celková stagnácia výroby cementu v roku 2002 a aj druh paliva, ktoré vyúžívajú cementárne a už spomenutá kokurencia. Medzi subjektívne príčiny generálny riaditeľ radí vlastné výrobné náklady a fixné náklady, ktoré súvisia s hlbinným dobývaním.
"Do rozvoja firmy investuje Petra a.s. takmer tri milióny korún z vlastných zdrojov. V minulom roku išlo konkrétne 3,4 mil. korún na úpravu vstupného areálu, kúpu mostovej váhy, nakladača a drobnej techniky," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.