v Košiciach. Medzi žiadateľmi je aj občan pôvodom z Afriky a jeho manželka. Obaja sú vysokoškolsky vzdelaní, žijú na východnom Slovensku, kde pôsobia ako pedagógovia.
"Žiadateľ spĺňa podmienky stanovené Zákonom o zahraničných Maďaroch. Manželka má štátnu príslušnosť Slovenskej republiky, no zároveň sa hlási k maďarskej národnosti. Tým pádom má aj manžel ako jej priamy príbuzný právo požiadať o preukaz," vysvetlil nám vedúci košickej kancelárie Juraj Szaszák.
Pred nečakanou dilemou stála žiadateľka z Košíc. Hoci rozpráva po maďarsky, hlási sa k židovstvu. Ako uviedla, nikdy v živote sa nespreneverila svojej národnosti a viere. Staršia pani nebola ochotná vyplniť žiadosť, na ktorej treba podpisom potvrdiť, že sa hlási k maďarskej národnosti, a tak zrejme ostane bez preukazu.
Podľa vyjadrenia pracovníkov kancelárie od nikoho nežiadajú, aby sa priznal k vierovyznaniu a nikoho nenútia, aby žiadosť vyplnil. "Je to každého slobodná vôľa." Kto však nesplní formálne záležitosti a podmienky, medzi ktoré patrí vyplnenie žiadosti, ten, pochopiteľne, nemá na preukaz nárok.
Ako uviedla Marta Györiová zo Židovskej náboženskej obce v Košiciach, každý člen obce sa môže hlásiť k akejkoľvek národnosti, teda aj k židovskej. "Nejestvuje na to žiaden zákon ani predpis. Je to prísne súkromná záležitosť. Osobne vnímam judaizmus ako nábožentsvo. Cítim sa byť Slovenka a hlásim sa k židovskej viere."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.