kancelárii Okresného úradu práce Košice II a pracovníci úradu z obavy o svoje zravie zalarmovali políciu. Rozbehla sa obvyklá mašinéria. Na miesto dorazili hasiči so špeciálnym vybavením a prášok zozbierali. V špeciálnej nádobe ho pracovníci civilnej ochrany prevezú do Banskej Bystrice, kde bude podrobený vyšetreniu, či sa nejedná o nebezpečný biologický materiál. Doteraz však ani jedna z minuloročných vyšetrených vozoriek z celého Slovenska neobsahovala nebezpečný antrax.
Napriek tomu sa štyria pracovníci Okresného úradu práce Košice II podrobili preventívne lekárskemu vyšetreniu na infekčnej klinike. Ako nás informoval primár MUDr. Bartolomej Magyar, tri ženy a muž pracovníkom kliniky popísali okolnosti kontaktu s podozrivým materiálom, pričom sa nesťažovali na žiadne ťažkosti. Všetkým štyrom boli preventívne nasadené antibiotiká.
Od prepuknutia antraxovej hystérie bolo na infekčnej klinike vyšetrených celkovo trinásť pacientov. Jedna žena bola v polovici októbra minulého roka dokonca preventívne hospitalizovaná, pretože podozrivý prášok, ktorý jej poslali poštou, ochutnala. Na lôžku strávila 62-ročná Kočianka dva dni. Našťastie sa u nej neobjavili žiadne príznaky ochorenia a po tom, čo bola horká kryštalická látka označená ako negatívna, ju prepustili domov.
"Posledný prípad kontaktu s podozrivým práškom sme zaznamenali 8. novembra, odvtedy sme tu nemali žiadneho takého pacienta. Dosť ma prekvapilo, že prišli v pondelok ďalší štyria, keďže 'antraxové' šialenstvo na sklonku starého roka našťastie utíchlo," konštatoval MUDr. Magyar.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.