V utorok odleteli za oceán na svoju olympijskú premiéru do Salt Lake City aj slovenskí krasokorčuliari
Na medzinárodnej scéne nie sú nováčikmi, keď všetci traja absolvovali už niekoľko svetových a európskych šampionátov. Olympiáda je však pre nich niečo nepoznané a tak neskrývali pred odchodom svoje dojmy. "Je to športový sviatok a je úžasné, že na ňom môžeme štartovať. Stále mi to akosi nedochádza, že budeme na olympiáde. Som presvedčená, že predvedieme lepší výkon ako v Lausanne, veď tak zle sa dvakrát po sebe nedá zajazdiť. Navyše, moja noha, ktorá ma na ME veľmi bolela, je už v poriadku. Máme vyššie ambície a rovnako aj lepší pocit ako na ME," zhodnotila situáciu 22-ročná Oľga, ktorá s 23-ročným bratom Jozefom obsadila v Lausanne 13. miesto, čo bolo po 7. priečke z Bratislavy v roku 2000 sklamaním. Pod vedením trénera Vladimíra Dvojnikova sa predstavia v sobotu 9. februára v krátkom programe a v pondelok 11. februára vo voľnej jazde.
Dvadsaťštyriročná Zuzana Babiaková sa po 15. mieste na januárových ME vo Švajčiarsku, pokúsi taktiež na svojej prvej olympiáde odviesť kvalitnejší výkon. "Na podujatie sa veľmi teším, je to pre športovca veľká pocta, štartovať na olympijských hrách. Teším sa na atmosféru a dúfam, že si prinesiem iba pekné spomienky," povedala Babiaková, ktorú povedie pri jej krátkom programe v utorok 19. februára a voľnej jazde vo štvrtok 21. februára trénerka Dana Lakatošová.
Súčasťou prvej a hlavnej časti slovenskej olympijskej výpravy, ktorá v utorok zamierila do dejiska ZOH v americkom Salt Lake City, bolo aj družstvo biatlonistov pod vedením trénerov Juraja Sanitru a Gustáva Schlanka.
Biatlon patril na predchádzajúcich olympiádach k najúspešnejším slovenským športom. V nórskom Lillehammeri v roku 1994 si Martina Jašicová vybojovala šieste miesto a o štyri roky neskôr v japonskom Nagane bola Soňa Mihoková a aj ženská štafeta na štvrtej priečke a aj tento rok cestujú do Salt Lake City biatlonisti s veľkými očakávaniami.
"Ťažko hovoriť o ambíciách, je veľa faktorov, ktoré môžu v konečnom dôsledku výkon ovplyvniť. Môže sa mi vydariť streľba a nepôjde mi beh, alebo naopak, bude sa mi dobre bežať a nebude sa mi dariť streľba. Nemôžem presne hovoriť o umiestnení, ale mám vysoké ambície a budem možno aj trochu sklamaná, keď sa mi nesplnia podľa mojich predstáv," povedala Soňa Mihoková, ktorá ako najúspešnejšia slovenská olympionička spolu s bežcom Ivanom Bátory prednášala olympijský sľub.
"K ambíciám ťažko niečo povedať, ale rada by som opäť skončila do desiateho miesta, ale uvidíme. Zvedavá som na trate a celkovo na dejisko olympiády. Už som na takomto podujatí bola a budem mať čo porovnávať. Mám trochu obavy z dlhej cesty lietadlo," dodala Martina Jašicová.
V nominácii sú okrem Mihokovej a Jašicovej ešte Anna Murínová, Tatiana Kutlíková, Marcela Pavkovčeková a Marek Matiaško.
Do dejiska XIX. zimných olympijských hier si bežec na lyžiach Ivan Bátory berie dvadsaťdva párov lyží, celá trojica bežcov spoločne s Martinom Bajčičákom a Jaroslavou Bukvajovou odcestovala s vyše päťdesiatimi pármi. Už v predstihu s kargom za oceán odletelo aj približne 60 kg bežeckých voskov.
Jedno z najhorúcejších slovenských želiezok v olympijskom ohni Bátory sa v Salt Lake City bude sústrediť predovšetkým na dvoje pretekov - 15 km klasicky a na stíhacie preteky na 10 km klasicky a 10 km voľne. Predovšetkým klasická pätnástka, v ktorej v decembri na Svetovom pohári v Davose skončil na treťom mieste len dve desatiny za švédskym fenoménom a suverénnym lídrom SP Perom Eloffssonom, je najočakávanejšou disciplínou rodáka z Uhorskej Vsi. "Väčšina bežcov na olympiáde uprednostní svoje obľúbené preteky na úkor iných. Jediným, kto asi pobeží na všetkých tratiach bude Nór Thomas Alsgaard. Podľa mojich informácií by práve klasickú pätnástku mal vynechať Elofsson, ktorý sa bude skôr sústrediť na úvodnú tridsiatku a stíhačku. Na to sa však nespolieham a ak aj nastúpi, verím, že mám na to, aby som ho konečne zdolal. Nikto nie je neporaziteľný a v Davose mi k tomu chýbalo minimum," vyhlásil Bátory, ktorý pár hodín pred odletom za celú výpravu spoločne s biatlonistkou Soňou Mihokovou zložil na Bratislavskom hrade olympijský sľub. "Tušil som, že rovnako ako v Nagane, kde som niesol zástavu, sa mi niečo podobné môže ujsť aj teraz, no keď mi to oznámili, samozrejme, že som bol na to hrdý. Je to česť pre každého športovca," opísal svoje pocity po sľube.
Bátory, ako jediný z bežcov, bude pred pretekmi bývať v dome pri Park City, ktorý sa podaril zabezpečiť slovenskej výprave a ktorý nie je od bežeckého areálu v Soldier Hollow tak vzdialený ako olympijská dedina. "Trať v Soldier Hollow poznám z vlaňajšieho Svetového pohára, od väčšiny európskych stredísk sa líši najmä tým, že je to odkrytá pláň," povedal 26-ročný bežec a vedúci bežeckej časti slovenskej výpravy René Pretzelmayer ho doplnil slovami: "Pretekárom to môže spôsobovať problémy pri odhadovaní rýchlosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.