nevinných ľudí, ktorí mi nič neurobili. Trápi ma to, dávno som to oľutoval... Len čo budem mať možnosť, osobne poprosím svokra i švagrinú prepáčenie a budem sa snažiť odčiniť to... Modlil som sa za nich, aby dali súhlas na zastavenie môjho stíhania, aj za vás (ukázal na senát), aby ste rozhodli spravodlivo. Ja som už bol potrestaný, vo väzbe som 22 mesiacov. Niekomu pobyt vo väzbe uškodí, u mňa to bolo naopak. Stal som sa božím dieťaťom, pomohla mi Biblia, ktorú som za ten čas podrobne preštudoval," povedal na záver pojednávania 26-ročný Ladislav S. z Janíka, okr. Košice-okolie.
Krajský súd v Košiciach ho vlani uznal vinným z trojnásobného ublíženie na zdraví. Uložil mu súhrnný trest 4 roky basy a za marenie výkonu úradného rozhodnutia, mu naparil ďalší súhrnný trest - 3 mesiace nepodmienečne a päťročný zákaz činnosti vedenia motorových vozidiel.Obžalovaný a aj prokurátor sa proti verdiktu odvolali. Najvyšší súd napadnutý rozsudok zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania.
Pod uvedené trestné činy sa obžalovaný podpísal 24. marca 2000. V spálni rodinného domu svokrovcov, napadol kuchynským nožom s 18 cm dlhou čepeľou na posteli ležiaceho Štefana N. Porezal ho na pravej strane krku a spôsobil mu 15 cm dlhú reznú ranu. Keď sa v spálni objavila švagriná Lívia a kričala, aby dal otcovi pokoj, bodol ju do hrudníka. Potom ho svokor vytlačil na verandu. Naťahovali sa, pričom Štefan N. spadol na chrbát a vtedy obžalovaný zobral zo stolíka nôž, s dĺžkou čepele 10,3 cm a bodol ho do hrudníka... Spôsobil mu bodnú ranu prenikajúcu len do podkožia, ktorá si nevyžiadala liečenie.
Obžalovaný najprv tvrdil, že si pamätá len to, ako prišiel do spálne, kde svokor pozeral televízor, s tanierom, na ktorom mal slaninu a s nožom v ruke, ktorým si ju krájal. "Posledné, na čo si spomínam bolo, že sme na posteli zápasili. Ďalej už neviem," tvrdil obžalovaný. Dodal, že precitol až na dvore. Počul svokrov krik a videl, že je zakrvavený. Zľakol sa, nasadol na bicykel a šiel privolať pomoc... Neskôr však pred senátom vyrukoval s tým, že sa na niektoré veci lepšie rozpamätal. "Na verande som neohrozoval svokra ja, ale on mňa. Držal ho vo vystretej ruke a mieril mi ním na brucho, alebo aj nižšie… Inštinktívne som zachytil čepeľ noža a ľavou rukou som svokra drgol do pleca. Stratil rovnováhu... Nôž, o ktorý sme sa naťahovali, sa pritom rozlomil na polovicu a mne zostala v ruke čepeľ. Pustil som ju na zem a vyšiel som na dvor," vypovedal obžalovaný.
Jeho svokor však pred senátom zdôraznil, že ho Laco napadol bezdôvodne a takisto i jeho 17-ročnú dcéru. "Lívia stála pred prahom dverí do spálne. Laco k nej podišiel a vzápätí som počul, ako od bolesti zakričala... Chcel som ju brániť, preto som zobral do rúk kreslo a vyrazil som s ním proti zaťovi. Chvíľu sme spolu zápasili a potom sa mu podarilo zvaliť ma na podlahu. Vtedy zobral zo stola druhý kuchynský nôž s kratšou čepeľou, kľakol si ku mne a bodol ma do hrudníka. Chcel som mu zachytiť ruku, ale nepodarilo sa mi to. Po bodnutí, pri náraze na moju hruď, sa nôž zlomil. Zať vstal, šiel na dvor, zobral si bicykel a odišiel," uviedol Štefan N. Jeho dcéra Lívia a takisto aj manželka, odmietli pred súdom vypovedať.
Správanie sa a konanie obžalovaného ozrejmili znalci z odvetvia psychológie, psychiatrie a neurológie. Z ich záverov vyplynulo, že v apríli 1999 prekonal úraz hlavy, v dôsledku ktorého u neho došlo k organickému poškodeniu mozgu. oškodenie mozgu malo v čase skutkov za následok zníženie jeho ovládacej schopnosti asi o 30 percent. Konzumácia alkoholu v kritický deň zmenšila jeho ovládaciu chopnosť o ďalších približne 50 percent. Rozhodujúcu úlohu u obžalovaného teda zohrala porušená funkcia mozgu po úraze, znížená tolerancia na alkohol, ako aj zvýšená impulzivita a agresivita u psychopaticky štrukturovanej osobnosti, u ktorej aj ľahká opitosť môže vyvolať výrazné poruchy správania. Obžalovaný je nedôverčivý, podozrievavý, čo v záťažových situáciách môže viesť k tomu, že skreslene vníma správanie sa ľudí.
V rámci doplneného dokazovania, v intenciách ´najvyššieho´, krajský súd opätovne vypočul poškodených a znalkyňu zo súdneho lekárstva. Svokor obžalovaného a tiež jeho dcéra Lívia vyhlásili, že nesúhlasia s pokračovaním trestného stíhania obžalovaného a žiadali súd, aby ho v skutkoch, ktorých sa dopustil voči nim, zastavil.
Znalkyňa zo súdneho lekárstva však trvala na svojich záveroch, že zranenie, ktoré Lívia utrpela, bolo vážne, ohrozujúce jej život, keby nebola včas odborne ošetrená. V prípade zranenia Štefana N. znalkyňa opätovne potvrdila, že k smrti poškodeného nedošlo len preto, že nôž zasiahol hrudnú kosť, na ktorej sa zlomil… Toto konanie Ladislava S. žaloval prokurátor ako pokus trestného činu vraždy a k tomu istému záveru dospel aj najvyšší súd. Obžalovaný sa ho dopustil tým, že zaútočil nožom do hrudníka Štefana N. ležiaceho na zemi, pričom k zasiahnutiu srdca nedošlo len vďaka obrane poškodeného. Ten stlmil útok "vyklonením" noža, ktorý napokon zasiahol len hrudnú kosť.
Na základe doplneného dokazovania a vysloveného právneho názoru, senát Krajského súdu v Košiciach uznal obžalovaného vinným z pokusu trestného činu vraždy. Vo zvyšných dvoch ublíženiach na zdraví súd trestné stíhanie zastavil. S prihliadnutím na závery znalcov, teda, že v dôsledku vážneho zranenia mozgu, je ovládacia schopnosť obžalovaného znížená o 30 percent, mu súd uložil trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby 7 rokov so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny (NVS). Uložil mu aj ochranné psychiatrické liečenie, ústavnou formou. Za marenie výkonu úradného rozhodnutia mu súd naparil ďalší súhrnný trest - 3 mesiace v prvej NVS a zákaz činnosti vedenia motorových vozidiel v trvaní 5 rokov. Vyslúžil si ho za to, že napriek zákazu činnosti a odobratiu vodičského preukazu, jazdil veselo ďalej. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.