rozdelené na bežné a kapitálové. Platí pritom zásada, že úsporu kapitálových výdavkov nie je možné využiť na vykrytie bežných výdavkov. Celkový objem mestského rozpočtu 505 mil. 700-tisíc korún nezahŕňa
žiadne príjmy a výdavky súvisiace s prechodom kompetencií na samosprávu. Rozpočet zároveň zahŕňa prijatie cudzieho zdroja vo výške 37 miliónov korún.
V rozprave vystúpil poslanec Milan Berdis (SDĽ), ktorý skonštatoval, že rozpočet je najzávažnejším schvaľovaným návrhom v roli, naviac zdôraznil, že ide o posledný volebný rok. "Najpodstatnejší je zákaz používať kapitálové zdroje na bežné výdavky," zhodnotil nový rozpočet, pričom zdôraznil, že "sme na to upozorňovali v minulých rokoch". Krátke porovnávanie príjmov a výdavkov z rozpočtov minulých rokoch zhrnul slovami: "Viac ako 41 miliónov príjmov z predaja majetku bolo použitých na financovanie bežných výdavkov."
Za pozitíva označil zvýšenie výdavkov na komunikácie a svetlo. Medzi riziká do budúcnosti zaradil fakt, že "v príjmovej oblasti sa stávajú rizikové príjmy z predaja mestského majetku a bytov". Tie budú, podľa jeho slov, z roka na rok nižšie. Milan Berdis ďalej dodal: "Za optimálne by sme považovali zníženie úverového zaťaženia, no príjmová časť rozpočtu k tomu nevytvára predpoklady." Návrh rozpočtu na rok 2002 zároveň odporučil schváliť.
Rozpravu spestrilo vystúpenie poslanca Dušana Macáka (KDH), ktorý navrhol mestu, aby s ním uzavrelo mandátnu zmluvu na odpredaj mestských bytov (namiesto spoločnosti Spravbyt). Zdôvodnil to tým, že odplata pre neho by neprevýšila čiastku milión korún a mestu by dokázal ušetriť pol milióna. Jeho návrh vzalo MsZ na vedomie a požiadalo primátora, aby preskúmal jeho efektívnosť a informoval o tom v marci mestskú radu.
MsZ ďalej schválilo plán investičných akcií mestskej spoločnosti Spravbyt v rámci tepelného hospodárstva na tento rok, ktorý počíta s celkovou preinvestovanou sumou necelých 36 miliónov. Zároveň novelizovali všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach prevádzkovania malých zdrojov znečistenia ovzdušia na území mesta. Na vedomie vzdali informáciu o realizácii obnovy informačných tabulí. V tejto súvislosti sa na pretras dostala aj otázka, že niektoré výbory mestských častí majú štyri tabule, iné žiadnu, ale aj to, že jedna tabuľa s mapou mesta (pod OD Tesco) obsahuje dvanásť rokov staré údaje. Namiesto Hlavnej ulice je na nej vraj ulica Slovenskej republiky rád.
Mestskí poslanci sa nevyhli ani správe o vzdaní sa funkcií členov samosprávy v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností založených mestom. Túto potrebu vyvolal nový zákon, ktorý stanovuje, že pôsobenie v oboch funkciách naraz je konfliktom záujmov. Primátor Juraj Kopčák tak prišiel o miesto člena valného zhromaždenia občianskeho združenia Torysa, o miesta v predstavenstvách mestských spoločností prišli poslanci Mikuláš Bodnár, Dagmar Vojteková, Stanislav Mathia, Eristavi-Nováková, Stanislav Ferenc (všetci Technické služby mesta Prešov, a. s.), Ján Balún, Miroslav Biroš (Dopravný podnik mesta Prešov, a. s.), Miroslav Lukáč, Šimon Blichár (Spravbyt, a. s.) a Stanislav Kahanec (Prešov Real, s. r. o.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.