bankového sektoru, univerzitnými funkcionármi, ale aj zástupcami regionálnej pobočky Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Stretnutie inicioval predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Hoci zdôraznil, že kancelária VÚC ešte nefunguje, na transformáciu ešte nie sú vytvorené podmienky, ani finančné zdroje a možno potrvá aj pol roka pokiaľ začnú reálne vykonávať svoje povinnosti, chcel byť informovaný o potrebách a názoroch spomínanej skupiny.
Ako nás včera informoval jeden z organizátorov stretnutia, kvestor PU Igor Gula (na obr.), v centre pozornosti bola transformácia stredného školstva. Zamestnávatelia z odevných firiem ako je Svik Svidník, Odeva Lipany či OZKN v Prešove nezávisle na sebe konštatovali, že mnohé učilištia vychovávajú mladých ľudí pre úrady práce. Konkrétne mali na mysli odevné učilištia, kde situáciu dôverne poznajú a deklarovali, že učitelia si často udržiavajú rôzne predmety a úväzky doslova účelovo. Bez ohľadu na to, či trh práce ľudí s takým vzdelaním potrebuje a či sa dokážu uplatniť.
"Navrhli, aby sa učilištia presúvali priamo pod fabrík, ktoré o to prejavia záujem. Argumentovali aj tým, že školy nemajú ani zďaleka vyhovujúcu techniku. Obrazne povedané, šijú ručne. O automatickej prevádzke a zložitejších strojoch sa dozvedia len počas praxe. Navrhli investíciu do odbornej prípravy a od štátu očakávajú financovanie teoretickej časti. Apelovali, aby sa pri transformácii učilíšť brali do úvahy aj takéto veci a aby o nich nerozhodovali ľudia odtrhnutí od praxe, len podľa tabuľkových analýz," zhodnotil polemiku na túto tému kvestor PU.
Pripomenul, že aj PU by mohla prispieť k rozvoju tohto odvetvia zriadením fakulty odevníctva. Na Slovensku chýba odborne vyškolený personál v tejto oblasti, ktorý by bol schopný zabezpečiť aj väčšie zákazky zo zahraničia.
V tej súvislosti pripomíname, že tento názor nie je nový. Počuli sme ho prezentovať už neraz. Faktom je, že stále ostal v teoretickej rovine. Akoby všetci celé roky vedeli čo treba urobiť, ale predstavu nikto nedotiahol do reálnej podoby. Pritom, odevníctvo a textilníctvo je pre východ Slovenska špecifikom. Je to naša devíza, ak ju budeme rozvíjať rozumným spôsobom. Svojho času tu prišli ponuky od rôznych zahraničných spoločností na zriadenie informačného a praktického centra. Vtedy bola prezentovaná myšlienka vytvoriť spoločné centrum, cez ktoré sa budú vymieňať informácie o materiáloch, strihoch, technikách, trendoch na svetových trhoch a podobne. S nápadom prišla holandská spoločnosť FENECON. Napokon, neboli jediní.
Medzi účastníkmi odznela aj myšlienka, že by sa mala v tomto regióne vytvoriť lobbistická skupina, ktorá by presadzovala rozvojové potreby samosprávneho kraja. Rektor PU Karol Feč, na potvrdenie tejto myšlienky pripomenul obdobie, keď bojovali o podporu pri získaní priestorov pre fakultu zdravotníctva a sociálnych štúdií. "Opakovane sme iniciovali stretnutia s poslancami NR SR, aby nám pomohli získať finančné prostriedky. Podarilo sa. Ak je spoločný záujem, istým spôsobom sústredený tlak, dajú sa dosiahnuť výsledky aj tam, kde sa to javí, ako nepriechodné," konkretizoval I. Gula. Zaznel aj názor, aby pri VÚC existoval poradný orgán, ktorý by predsedovi sprostredkovával odborné analýzy z rôznych rezortov. Malo by to fungovať, ako priama väzba, hoci nezávislá.
Zatiaľ teda zadefinovali potreby a možné východiská. Tie by mali verejní činitelia aj podnikateľské kruhy rozmeniť na drobné na ďalšom stretnutí v polovici marca. V závere kvestor uviedol: "Budeme už hovoriť o konkrétnych témach, projektoch a spolupráci jednotlivých partnerov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.