vzniklo v roku 2000 za účasti obcí, podnikateľských subjektov a ďalších organizácií. Za krátky čas sa združeniu podaril husársky kúsok, keď ňou iniciovaný projekt získal podporu predvstupového fondu Európskej únie (EÚ) Phare 2001 plus. Jeho rozpočet presahuje čiastku 200 miliónov korún. Pri nedávnom podpise finančného memoranda zástupcom Európskej komisie a podpredsedníčky vlády SR Márie Kadlečíkovej vo výške 43,5 milióna euro bolo 2,7 milióna euro deklarovaných aj na tento projekt. Nastal však problém...
Medzitým totiž regionálne združenie Veľká Domaša je v likvidácii a namiesto neho v auguste minulého roku bola zaregistrovaná iná organizácia s rovnakým názvom, len za ním má dodatok nezisková organizácia a má aj iné IČO. Založili ju starostovia obcí, ktorých sa bezprostredne dotýka realizácia projektu, a mesto Stropkov. Členom nového združenia však nie je obec Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou, na katastrálnom území ktorej by sa mala realizovať časť projektu a ktorá bola členom pôvodného združenia.
Minulý týždeň v Bžanoch, okres Stropkov, sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovníkov Implementačnej agentúry pri Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR, expertov EÚ, ktorí v rámci technickej pomoci budú pripravovať tendrovú dokumentáciu pre vypísanie medzinárodnej verejnej súťaže, starostovia členských obcí novej organizácie a zástupcovia odborov životného prostredia okresných úradov. Prítomný bol aj starosta obce Kvakovce Ján Tutko s jedným členom obecného zastupiteľstva (OcZ).
Dôvod ich prítomnosti bol jednoznačný. "Keďže v minulom roku som túto záležitosť predložil na posúdenie poslancom a tí mali výhrady voči určitým článkom účelu vzniku novej organizácie, tak nebol odsúhlasený ani vstup našej obce do neziskovej organizácie. Z našej strany to nebolo v tom, že by sme nechceli do nej vstúpiť alebo nepodporili túto myšlienku, len sme mali určité pochybnosti, ktoré potrebujeme vysvetliť. Napríklad poslanci mali výhrady, že niektoré body účelovosti nezodpovedajú tomu, čo by zo zákona nezisková organizácia mala zabezpečovať," vyjadril sa J. Tutko (na obr.).
Informácie teda dostali a na piatkovom zasadnutí OcZ poslanci opäť prerokovali vstup obce do neziskovej organizácie Veľká Domaša. Výsledkom je však len odoslaný list predsedovi zanikajúceho združenia Veľká Domaša starostovi obce Nová Kelča v okrese Vranov nad Topľou Jozefovi Kuncovi, ku ktorému pripojili svoje podpisy aj starostovia členských obcí pôvodného združenia Jozef Hričan zo Slovenskej Kajne a Jozef Lancoš z Benkoviec.
"Žiadame predsedu, aby nás informoval, na základe čoho došlo k zmene združenia na neziskovú organizáciu. Predkladateľom projektu bolo pôvodné združenie a teraz bez toho, aby sme boli informovaní, bola zriadená nezisková organizácia. Pýtame sa, prečo sa tak stalo," povedal J. Tutko.
My sme sa na to isté opýtali riaditeľa spomínanej neziskovej organizácie Veľká Domaša Vladimíra Jenčuráka: "Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja odporúčalo transformovať pôvodné združenie zložené z právnických a fyzických osôb na neziskovú organizáciu, pretože právna forma pôvodného združenia nie celkom vyhovovala a spôsobovala problémy pri nadobúdaní majetku a hospodáreniu s ním. Charakter investícií, ktoré majú byť postavené za peniaze Európskej únie, slovenského štátu a vlastné peniaze združenia, je infraštrukturálny. Združenie nadobudne majetok, ktorý bude potrebné spravovať. Zdroje, ktoré pri spravovaní tohto majetku vzniknú, budú použité na ďalšie investície do rozvoja technickej infraštruktúry. Aby združenie mohlo spravovať tento majetok, tak to musí mať uvedené v predmete činnosti."
Projekt je možné realizovať aj bez účasti obce Kvakovce. Napríklad svojím katastrálnym územím zasahuje do Domaše aj obec Holčíkovce, ale keďže pri vzniku pôvodného združenia nebola jasná budúcnosť jej obecného majetku kvôli exekúciám, tak do združenia nevstúpila a ani na jej území sa neuskutoční žiaden investičný zámer v rámci spomínaného projektu. EÚ bude financovať približne 60 percent nákladov projektu, 20 percent poskytne vláda SR a zvyšných 20 percent združia obce. Takáto šanca na zveľadenie územia sa nenaskytuje často. Zvlášť nie pri dnešných finančných pomeroch na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.