družstvá v roku 1959 vzali. O vrátenie pôdy, ktorá kedysi patrila grófovi Gustavovi Csákymu, požiadali i obyvatelia Klčova.
"Dvadsiatehoštvrtého apríla 1947 boli mojim rodičom pridelené pozemky v časti Za humnami s tým, že po splatení bude tento pozemok katastrálne zapísaný pod ich menom," začína svoje rozprávanie Pavel Kamenický. O trinásť rokov neskôr rodina Kamenických nestihla vyplatiť celú sumu za pozemok, majetok im vzali, preto poplatky ďalej splácať nemohli.
Po páde režimu v apríli 1992 sa o svoje opäť prihlásil na Pozemkový úrad v Spišskej Novej Vsi, ktorý následne nariadil vypracovanie Zjednodušeného registra pôvodného stavu (ZRPS) k nehnuteľnostiam v extraviláne katastru územia Klčov. A nie sám. Na tejto vyše päťdesiathektárovej parcele malo totiž svoje pozemky 52 ľudí. Vyhotovením ZRPS bol poverený URANPRESS š.p. Spišská Nová Ves. Podľa zápisnice z verejného zhromaždenia vlastníkov pôdy obce Klčov mali byť práce vykonané do 30. 11. 1994 a vlastníkom bolo prisľúbené, že budú k prejednávaniu vlastníctva postupne prizývaní na Obecný úrad v Klčove.
Takmer osem rokov sa nič nedialo, hoci všetky potrebné dokumenty vlastníci príslušným úradom aj opakovane dodali. Až v januári 2002 starosta obce Viktor Dzurilla na list týkajúci sa vrátenia nehnuteľností odpovedal: "ZRPS v k. ú. Klčov je ukončený a zapísaný v Katastri nehnuteľností Levoča." Bez vedomia vlastníkov pôdy. A odpoveď starostu je nielen zavádzajúca, no i chybná. ZRPS sa týka podľa paragrafu 32 ods. 1 zák. č. 330/91 Zb. v znení zák. č. 187/93 Z.Z. len extravilánu obce, nie intravilánu ako vo svojom liste uviedol.
"Boli sme šokovaní. Veď ešte v roku 1991 sme z Ministerstva poľnohospodárstva a výživy SR od riaditeľa odboru správy pozemkových úradov dostali informáciu, že výmer o vlastníctve pôdy, ktorý každému z nás zanechali rodičia, je verejnou listinou dokazujúcou vlastnícke právo prídelcu k pridelenej poľnohospodárskej nehnuteľnosti. Na základe tejto listiny môžeme požiadať o vrátenie pôdy a podľa zákona 330/91 Zb. bude naše vlastníctvo priznané," ukazuje list z ministerstva P. Kamenický.
Starosta Klčova zodpovednosť odmieta a napriek všetkému za majiteľa inkriminovaného územia udáva Slovenský pozemkový fond, hoci v tom istom liste z januára tohto roku udáva, že riešenie vlastníctva prídelovej pôdy nie je v súčasnosti možné kvôli súdnym konaniam. Krajský súd v Prešove však včera P. Kamenickému nepriznal vlastnícke práva na vydanie prídelovej pôdy jeho rodičov Štefana Kamenického a Alžbety Kamenickej. Opieral sa o zápisnicu Okresného národného výboru (ONV) odboru poľnohospodárstva, vodného hospodárstva a lesníctva v Spišskej Novej Vsi, ktorej pôvod je tiež, ako sa zdá, opradený klamstvom. Už len dátum jej vzniku je na prvej strane 11. 5. 1965 a druhá strana udáva 10. 1. 1965. V zápisnici sa uvádza, že prídelca Štefan Kamenický hospodáril na pridelenom 2,25 ha pozemku od roku 1948 do roku 1958. Za túto ornú pôdu nestihol kvôli kolektivizácii vyplatiť ešte posledných 3576,98 Kčs, napriek tomu je v zápisnici uvedené, že sa jej zrieka. Podpis starého pána na tejto zápisnici sa však vôbec nezhoduje s inými jeho podpismi, a grafológ, ktorého si súd k dokazovaniu mohol prizvať, by to potvrdil.
Ďalšou "nezrovnalosťou" je, že hneď na druhej strane zápisnice je ako dôvod zrušenia prídelu uvedené, že pridelenec Š. Kamenický sa o poľnohospodársku pôdu od roku 1957 nestaral. Zjavný rozpor v jednom roku tiež o mnohom vypovedá... Najmä ak existuje i čestné prehlásenie Jána Ondruša, ktorý bol v tom čase tajomníkom MNV v Klčove o tom, že zápisnica napísaná v Klčove 11. 1. 1965, ako je v nej uvedené, o zrieknutí sa prídelu po grófovi Csákym nebola vystavená na MNV v Klčove, ale na už spomínanom ONV v Spišskej Novej Vsi. "Zápisnice boli vystavené pod nátlakom a popodpisované nepravými podpismi vlastníkov, teda boli falšované na ONV v Sp. Novej Vsi pod vedením vedúceho odboru pánom Hamračkom," povedal nám J. Ondruš. So starých vlastníkov žije ešte takmer osemdesiatročný František Gálik, ktorý tiež tvrdí, že jeho podpis pod textom, že sa svojej pôdy zrieka, sfalšovali. Ako sa na celú vec pozerá Slovenský pozemkový fond, sa dozviete zajtra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.