percenta. Štatistický úrad včera zverejnil ďalšie výsledky z minuloročného sčítania ľudu.
Maďarský materinský jazyk si zapísalo 10,7 percenta ľudí, čo je viac, ako sa prihlásilo k maďarskej národnosti (9,7 percenta). Väčšie odchýlky štatistici očakávali v prípade Rómov - ale tu veľké rozdiely nie sú. Len 1,8 percenta si zapísalo rómsky jazyk, k rómskej národnosti sa hlási 1,7 percenta.
Nezistený alebo neuvedený materinský jazyk malo v roku 1991 0,2 percenta obyvateľov, teraz až 1,2 percenta. Materinský jazyk je definovaný ako jazyk, ktorým prevažne hovorili rodičia s človekom v detstve.
Určenie materinského jazyka je podľa sociológov často smerodajnejšie ako prihlásenie sa k národnosti. "Možno ho z historického hľadiska považovať za ukazovateľ, ktorý poukazuje na národnostný pôvod obyvateľa, ale nezohľadňuje jeho subjektívny názor," tvrdia demografi.
Prihlásenie sa k národnosti je slobodným rozhodnutím. Obyvateľ svoju národnosť môže z rôznych dôvodov počas svojho života zmeniť. Aj preto sa očakávania mnohých rómskych iniciatív, že Rómovia sa prihlásia k svojej národnosti, nenaplnili. Hoci podľa demografov žije na Slovensku 380-tisíc Rómov, k rómskej národnosti sa ich hlási len 90-tisíc, čo je len o 14-tisíc viac ako pred desiatimi rokmi.
Niektorí obyvatelia sa prihlásili k Eskimákom, hlavne v Českej republike, pritom po eskimácky určite nevedia a aj z ich vzhľadu je jasné, že obyvateľov Arktídy v Čechách určite nemajú viac ako Rómov, aj keď sčítanie ukázalo opak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.