Stupak predkladá Kongresu návrh rezolúcie za prijatie SR do NATO
Rezolúciu, odporúčajúcu prijatie Slovenska do NATO pri prvej možnej príležitosti, pripravil na predloženie do Snemovne reprezentantov Kongresu USA
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poslanec snemovne Bart Stupak. Slovensko by podľa textu iniciatívy znamenalo v prípade prijatia do aliancie významný prínos k európskej bezpečnosti. Kongresman v súčasnosti zbiera podpisy 25 poslancov snemovne, potrebné na predloženie rezolúcie do pléna.
Rezolúcia oceňuje významný pokrok, ktorý SR dosiahla za uplynulé tri roky v oblasti demokracie, ľudských práv a rozvoja slobodnej trhovej ekonomiky. Poslanec Demokratickej strany zo štátu Michigan, z ktorého pochádza i veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser, v návrhu takisto vyslovuje uznanie za účasť zástupcov maďarskej menšiny v slovenskej vláde. Návrh rezolúcie pozitívne hodnotí reformy slovenskej armády, ktoré sa uskutočňujú v úzkej spolupráci so Severoatlantickou alianciou. Zmieňuje sa aj o aktívnej účasti SR v mierových operáciách.
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš zaznamenal pri dnešnom rokovaní so Stupakom i senátorom Christopherom Bondom zo štátu Nebraska výrazný pozitívny posun v hodnotení Slovenska oproti stretnutiam, ktoré mal s americkými zákonodarcami v roku 1999. USA oceňujú jednoznačný postoj SR po teroristických útokoch na americké mestá v septembri 2001 i bezodkladné povolenie preletov lietadiel aliancie nad naším územím. Migaš v tejto súvislosti zdôraznil, že proti preletom nehlasoval ani jeden slovenský poslanec.
Pozitívne posudzovanie SR by podľa predsedu parlamentu v blízkej budúcnosti nemali pokaziť udalosti na domácej politickej scéne. "Musíme urobiť všetko pre to aj z hľadiska budúcich volieb, aby si občania uvedomili, že teraz sa rozhoduje o osudových veciach tohto štátu," zdôraznil.
Senátor Bond, ktorý pozitívne hlasoval pri prijatí Českej republiky, Maďarska a Poľska do NATO, vyslovil pripravenosť pôsobiť rovnako pozitívne aj v prípade Slovenska. Na rokovaní otvoril aj otázku nákupu nových lietadiel pre Armádu SR, pri ktorej by mala Bratislava chápať americké záujmy, informoval Migaš. Predseda parlamentu zdôraznil, že prvoradá je personálna a logistická príprava armády. Otázku nákupu lietadiel označil za druhoplánovú a uviedol, že o nej možno bude rozhodovať až nová slovenská vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.