prípade predbežného prepustenia by sa na proces, plánovaný na 12. februára dostavil. "Toto je boj, na ktorom nebudem chýbať," vyhlásil exprezident v prvom vystúpení pred porotou, ktoré nebolo prerušené.
Na predchádzajúcich piatich pojednávaniach predseda trojčlenného panelu sudcov Richard May Miloševičove prejavy prerušil vypnutím mikrofónu po tom, čo sa obvinený pokúsil o politické deklarácie. Predsedajúci sudca včerajšieho odvolacieho pojednávania, však rozhodol, že Miloševič bude môcť hovoriť bez obmedzení a tak exprezident využil takmer celých 30 minút vyhradených pre žalovanú stranu.
Miloševič prezentoval svoj pohľad na dekádu balkánskych konfliktov. Zoznam obvinení, ktoré proti nemu Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vzniesol, označil za "nenormálny a nezmyselný". Konanie tribunálu označil za "zlý a zaujatý útok s cieľom ospravedlniť zločiny" spáchané proti Juhoslávii. Ako dodal, jeho cieľom bolo ochrániť Srbov a priniesť Juhoslávii čo najskôr mier. Proces označil za "snahu urobiť z obete páchateľa".
Miloševičov režim padol koncom roka 2000 a v júni minulého roka ho srbská vláda vydala do Haagu.
Tri žaloby vznesené v súvislosti s vojnami v Chorvátsku, Bosne a Kosove, obsahujú dovedna 66 obvinení zo zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a v prípade Bosny aj z genocídy. V prípade, že porota uzná Miloševičovu vinu v akomkoľvek z bodov žaloby, hrozí mu doživotné väzenie - najvyšší trest, ktorý môže ICTY udeliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.