Najväčšiu časť z týchto peňazí bude tvoriť podpora zaostávajúcich regiónov v rámci tzv. štrukturálnej pomoci, na ktorú pôjde v rokoch 2004-06 vyše 25 miliárd eúr. Poľnohospodárska podpora pohltí 9,5 miliardy.
Ostatné peniaze budú určené napríklad na budovanie administratívy, v prípade Slovenska a Litvy i na odstavenie zastaraných jadrových elektrární. SR má dostať na odstavenie bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v období 2004-06 ročne po 20 miliónov eúr.
Podľa odhadov slovenských diplomatov v Bruseli by na základe tohto návrhu mohlo Slovensko ročne dostávať od EÚ 500-700 miliónov eúr.
Komisia v návrhu rešpektovala rozpočtový limit stanovený vo finančnom výhľade Agenda 2000, ktorá na roky 2004-06 predpokladala vynaložiť na rozšírenie 42,6 miliardy eúr.
EK počítala v návrhu s prijatím desiatich nových členov v roku 2004. V prvom roku by rozšírenie malo stáť 10,79 miliardy, v druhom 13,4 a v treťom 15,97 miliardy eúr.
Čo sa týka poľnohospodárskej podpory, komisia na rozdiel od Agendy 2000 navrhuje poskytnúť roľníkom aj priame platby, avšak v prvých troch rokoch len vo výške 25, 30 resp. 35 percent ich celkovej výšky. Plnú výšku by mali noví členovia dostať až v roku 2013.
"Ponuka predstavuje správnu rovnováhu medzi očakávaniami kandidátskych krajín, ktoré sa stanú plnými členmi EÚ, a rozpočtovými obmedzeniami únie. Inými slovami, je to najlepšia možná dohoda, ktorý by nemala byť pozvánkou na handrkovanie," komentoval návrh komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Návrh predložila EK členským štátom, ktoré budú o ňom diskutovať. Na základe ich reakcie vypracuje potom komisia návrhy spoločných rokovacích pozícií pre kapitoly poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočtové ustanovenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.