Viac než 1 100 osôb je stále nezvestných po explózii v Lagose
Lagos (TASR) - Viac než 1 100 osôb je stále nezvestných po nedeľňajšej mohutnej explózii, ktorá zasiahla muničný sklad nigérijských ozbrojených síl v Lagose. Oznámil to nigérijský Červený kríž. Oficiálna štatistika hovorí, že viac ako 600 mŕtvych tiel vylovili z vôd dvoch mestských kanálov, kde sa mnohí ľudia pri hromadnom úteku utopili. Konečný počet obetí výbuchu muničného skladu v štvrti Ikeja sa však zrejme bude rátať na tisíce. Červený kríž podľa jeho hovorcu Patricka Bawu zaznamenal spolu 4 000 nezvestných osôb, pričom v noci navčera našli 2 825 z nich. Bawa povedal, že väčšina nezvestných sú deti vo veku od štyroch do 11 rokov.
Luxembursko má málo možností preveriť firmu Kralowetz
Luxemburg (TASR) - Luxembursko, ktoré sa dostalo do centra pozornosti v súvislosti s ilegálnym zamestnávaním stovák východoeurópskych vodičov kamiónov, vrátane Slovákov, nemá - s výnimkou technickej kontroly - žiadne možnosti preveriť činnosť rakúskej špedičnej firmy Kralowetz. Podľa denníka Luxemburger Wort to v utorok pred poslancami povedal luxemburský minister dopravy Henri Grethen.
Vodiči nepotrebovali pracovné povolenia od ministerstva práce, pretože neboli činní na území Luxemburska, uviedol Grethen. Hoci sú kontrolné mechanizmy v rámci schengenského priestoru obmedzené, vystavila luxemburská colná správa od roku 2001 špeditérom 412 výstrah s hrozbou pokuty. Firmy Kralowetz GmbH sa týkalo 42 výstrah.
Grethen ďalej povedal, že jeho ministerstvo vyzvalo všetky špedičné spoločnosti, aby predložili zoznam svojich zamestnancov. Firma Kralowetz poslala zoznam 375 vodičov, z ktorých iba traja pochádzali z krajín EÚ, väčšina ostatných bola zo Slovenska.
Grethen povedal, že vodiči, ktorí uviazli v Luxembursku, dostanú od ministerstva pre rodinu finančné prostriedky potrebné pre návrat do vlasti.
Vláda zmenila od roku 1999 politiku lákania medzinárodných špedícií do Luxemburska, zdôraznil Henri Grethen. Z tohto dôvodu sa zrušili napríklad bilaterálne dohody s Rumunskom a Bieloruskom. Firmy, ktoré v Luxembursku nemôžu doložiť predmet svojej činnosti, majú v procese udeľovania povolení "zlé karty".
V Pakistane zadržali dvoch bývalých predstaviteľov Talibanu
Kvéta (TASR) - Dvoch bývalých predstaviteľov radikálneho afganského hnutia Taliban zadržali včera neďaleko mesta Kvéta na juhozápade Pakistanu, informovala pakistanská polícia. Ako uviedol jeden z vysokých funkcionárov kvétskej polície, dvojicu identifikovali ako bývalého šéfa talibanskej justície Maulávího Núra Muhammada Sakíba a námestníka ministra zahraničných vecí Maulvího Abdurráhmana Záhida.
Podľa uvedeného zdroja pricestovali obaja muži do Kvéty už dávnejšie a bývali tam u príbuzných. Spomedzi vysokých predstaviteľov talibanského režimu sa zatiaľ podarilo zatknúť hlavného hovorcu hnutia Abdula Haího Mutmaína a veľvyslanca v Pakistane Abdula Saláma Zaífa. Zvyšok vedenia, vrátane lídra fundamentalistov mullu Muhammada Umara, je však stále na slobode.
Pri povodniach v Indonézii zahynulo najmenej 15 ľudí
Jakarta (TASR) - Najmenej 15 ľudí zahynulo od uplynulého víkendu v Indonézii pri rozsiahlych povodniach, keď voda zatopila tisíce domov v hlavnom meste Jakarta a na ostrove Bali. Časť leteckej, železničnej a cestnej dopravy v zaplavených oblastiach je ochromená a tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. Jakartu už od soboty sužuje hustý dážď. Voda s blatom zaplavila niekoľko mestských častí a dnes ráno sa v meste vytvorili veľké dopravné zápchy. Pri zosuvoch pôdy v dvoch jakartských štvrtiach v utorok zahynulo desať ľudí. Okolo 40 000 ďalších museli úrady evakuovať, odhadoval Endang DW, šéf mestských sociálnych služieb. Na severe turistami vyhľadávaného ostrova Bali zahynulo päť ľudí zahynulo a dvaja sú nezvestní.
Autor: Jeruzalem/Ramalláh (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.