ňom nielen slovenskí arbitri, ale i zaujímavý hostia z okolitých štátov. Azda najväčšej pozornosti sa tešili známi bývalí rozhodcovia svetového rangu Maďar Károly Palotai a predovšetkým Francúz Michel Vautrot. Program troch dní bol ozaj bohatý a porozprávali sme sa o ňom s košickým arbitrom Richardom Havrillom.
"Najprv boli na programe fyzické previerky, známy Cooperom 12-minútový beh, potom nasledovali teoretické previerky spočívajúce z písomného testu. Rozoberali sme problémové situácie jesennej časti. Vypichli nám dve stretnutia, ktoré nedopadli dobre Prešov Žilina a jeden druholigový duel. Zhodnotili sme sezónu a podobne. Vrcholom bola veľmi zaujímavá asi trojhodinová prednáška Michela Vautrota. Jeho výkon bol ocenený nielen potleskom, ale doslova a do písmena sa mu ušiel nefalšovaný standing ovations."
Na každom seminári sa vo väčšej miere preberá závažnejšia téma. V posledných rokoch to boli nešportové prejavy - ťahanie súpera za dres, debaty s rozhodcom a podobne. O ktorom bode ste diskutovali najviac?
"Jednoznačne o simulovaní a filmovaní futbalistov. Medzinárodný výbor pre pravidlá uvažuje o tom, aby sa za simulovanie udeľovala priamo červená karta. Z pohľadu FIFA totiž ide o jednoznačný podvod na hre, na športe a na ľuďoch, takže sa rozmýšľa o prísnejšom metri. A je jedno, že sa to stane na hociktorom mieste hracej plochy."
Zrejme všetci budú kvitovať ráznejšie trestanie filmárskych kúskov, lenže oveľa častejšie sa na ne príde, až keď si po zápase pozrieme inkriminovaný okamih. Čo potom?
"Bavili sme sa aj o dodatočnom potrestaní hráča. Bola to jedna z najväčších tém na diskusiu. Stanovisko FIFA je jednoznančné: rozhodnutia arbitra v zápase nemôžu byť zmenené na základe videa. Avšak... Všetci sa veľmi dobre pamätáme na zápas Prešov Žilina, keď domáci hráč Seman padol v šestnástke, rozhodca to posúdil ako filmovanie, ukázal mu druhú žltú kartu a následne červenú. Video však ukázalo, že hosťujúci obranca ho evidentne potiahol za dres. Disciplinárna komisia na základe toho Semana nepotrestala. Bola to teda prvá lastovička. Rozhodcovia na seminári predniesli návrh, že v prípade, keď video preukáže, že arbiter naletel hráčovi na podvod, stálo by na zváženie, aby bol v prvom rade potrestaný hráč za filmovanie. Rozhodcu potrestajú v každom prípade, lebo nasleduje opatrenie z komisie rozhodcov."
Futbalová verejnosť, aktéri na ihrisku i funkcionári ešte stále nemôžu prísť na chuť štvrtému rozhodcovi. Stále im leží v žalúdku. Hovorili ste i na túto tému?
"Samozrejme. Zo strany klubov je určitá averzia voči náhradným rozhodcom. Nám, rozhodcom na hracej ploche, však štvrtý arbiter veľmi uľahčuje činnosť na ihrisku. Pochopiteľne, nájdu sa určité nedostatky, ale robíme všetko preto, aby sme ich eliminovali."
Ďalším problémom, ktorý vyvstal po výmenách českých a slovenských strážcov pravidiel v najvyšších súťažiach, boli odmeny. Český hlavný arbiter dostane za zápas 15 000 českých korún, kým slovenský rozhodca len 8 500 slovenských korún. Je to priepastný rozdiel. Požiadali ste o zvýšenie odmeny? V tejto súvislosti sa na nedávnom stretnutí prezidentov vzniesla požiadavka, aby rozhodcov neplatili kluby, ale zväz. Čo vy na to?
"Áno, diskutovali sme aj o zvýšení odmien a polemizovali sme aj o možnosti, že by rozhodcov vyplácal priamo zväz. Naše poznatky z akéhoto fungovania v hokeji však hovoria, že sú s tým, respektíve boli s tým značné problémy, čo sa týka nevyplácania peňazí. My sa podriadime akémukoľvek rozhodnutiu. Ak sa kluby dohodnú tak, musíme to rešpektovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.