Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej Ervína Hapla, môžu sa zobudiť žaby a náhle sa objaviť na cestách. "Jediným šťastím je, že donedávna bola pomerne veľká snehová pokrývka. Zem sa musí najskôr rozmraziť. Žaby majú svoje vnútorné hodiny a tie sa môžu pomýliť, ale stáva sa to len u istého počtu jedincov. Obávame sa, že za týchto teplotných podmienok by k tomu mohlo dôjsť. Za normálnych okolností sa tieto obojživelníky zobúdzajú okolo 10. marca," povedal E. Hapl.
Od pondelka začína spolu s kolegami sčítavať netopiere v Slovenskom krase, Slovenskom raji a Muránskej planine. Túto činnosť riadi Správa Národného parku Muránska planina v rámci celého Slovenska. Vyhľadávajú nové zimoviská netopierov v jaskyniach, či banských dielach. "Niektoré netopiere visia celú zimu na tom istom mieste, iné sa premiestňujú hlbšie do jaskýň. V prípade oteplenia sa presúvajú bližšie k vchodu," uviedol E. Hapl. Každý rok mapujú rovnakú trasu. Niekedy skontrolujú celú jaskyňu, no do výsledkov uvádzajú len istú vzorku.
Stáva sa, že počas sčítania sa zopár netopierov prebudí a poletuje v priestore. Vyznačujú sa dobrou pamäťou, evidujú každú priestorovú zmenu a prekážku. Ich počet sa z roka na rok rapídne nemení. "Trend je mierne stúpajúci, do istej miery stavy netopierov ovplyvňuje fakt, že v poľnohospodárstve sa používa menej chemikálií," poznamenal E. Hapl.
Zoológovia sa v nasledujúcich mesiacoch zamerajú na stále činnosti. V polovičke februára budú monitorovať hniezdenie orlov a sokolov. Predmetom výskumu zostávajú aj šelmy ako rys, vlk a medveď.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.