bodom práca nadčas. Zákonník, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od 1. apríla tohto roku totiž uvádza, že pracovník môže ročne odpracovať iba 150 nadčasových hodín. Ďalšie nadčasy iba so súhlasom Národného úradu práce a nadriadeného orgánu. Pre štátnych lekárov pracujúcich na oddeleniach nemocníc je tento stav neprijateľný. Jediný spôsob, ako si mohli doteraz prilepšiť k relatívne nízkym tarifným platom, boli práve pohotovostné služby.
Vedenie popradskej nemocnice problém s nadčasmi vyriešilo po dohode s odborárskymi organizáciami naozaj šalamúnsky. "Riaditeľ navrhol aby sa skrátila ´takzvaná vyťaženosť v službách´. Prisľúbil, že finančný rozdiel, ktorý vznikne bude kompenzovať v platovej položke osobné ohodnotenie," povedal nám predseda Závodnej odborovej organizácie (ZOO) NsP Poprad MUDr. Daniel Surgent. Ako dodal, množstvo vykonanej práce lekára sa nezníži, takže v tomto prípade ide iba o akési "umelé" dodržanie zákona.
Problém by sa dal vyriešiť aj prijatím nových lekárov do pracovného pomeru. Riaditeľ NsP Poprad MUDr. Štefan Vojtaššák však tvrdí, že nemocnica nie je v súčasnosti dofinancovaná. Preto by tento krok zaťažil nemalou mierou rozpočet nemocnice.
Odbory považujú krok riaditeľa za predčasný. "Predpokladáme, že Zákonník práce sa bude novelizovať. Netvrdíme, že je zlý, ale nešpecifikuje prácu lekára. Tlaky na novelizáciu tu existujú, preto si myslíme, že toto opatrenie nebolo nutné. Chceli sme, aby systém fungoval tak ako doteraz," zdôraznil MUDr. D. Surgent.
MUDr. Štefan Vojtaššák, pre náš denník uviedol, že opatrenia a zmeny v organizácii práce s účinnosťou od 1. januára tohto roku sa prijímali preto, aby v roku 2002 NsP Poprad dodržala všeobecne záväzné právne predpisy platné v SR, vrátane zákonom stanovených limitov pri nadčasovej práci. V tejto súvislosti je však nutné podotknúť, že nový právny predpis začne platiť až od 1. apríla a jeho konečná verzia je ešte otázna.
Na druhej strane nemocnica s poliklinikou v Starej Ľubovni "beží" zatiaľ podľa starých zvykov. Zákonník práce však spôsobil vrásky na čele aj tunajšiemu vedeniu. "Týmto problémom sa zaoberáme, analyzujeme ho a snažíme sa vytvárať modelové situácie na jednotlivých oddeleniach. Takisto monitorujeme ich chod. Na niektorých možno zavedieme posunutý systém pracovnej doby. Znamená to, že lekári nastúpia do služby neskôr. Od pol druhej popoludní do desiatej večer," konštatoval riaditeľ NsP MUDr. Jozef Karaš. Ako dodal, na niektorých oddeleniach to nebude možné, preto sa uvažuje aj o dvojzmennej prevádzke.
Vytvorenie nových pracovných miest považuje riaditeľ za nemožné. Nemocnica totiž nemá prostriedky na ich mzdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.