1992 o žiadostiach reštitúcií pozemkov vlastníkov z Klčova rozhodol podľa zákona 229/1991 Zb.z. Vlastníci sa odvolali, OÚ všetky doklady zaslal na Krajský súd do Prešova, ktorý svojim rozhodnutím podporil rozhodnutie OÚ a nepriznal vlastníctvo žiadateľom. Súd vyslovil názor, že doklady sú hodnoverné," uviedol vedúci OPPLH Ing. Jozef Kaľanský.
Vyše päťdesiat hektárov, o ktoré päťdesiatdva vlastníkov prejavilo záujem, patrí podľa jeho slov Slovenskému pozemkovému fondu a ten rozhodne ako s nimi naloží. "Pokiaľ dobre viem, hovorilo sa, že geodet Fabián navrhoval vlastníkom, aby si dali urobiť geodetické plány, a na základe toho si dali vlastníctvo zapísať do katastra. To však urobiť odmietli, s tým, že za svoje role platiť nebudú," spomína ďalej.
Pavel Kamenický, ktorý sa napriek zamietavému stanovisku súdu nemieni svojich 2,25 ha pôdy vzdať, však namieta: "Geodet pán Fabián mi vtedy povedal: ´Pali Báči, je to na dobrej ceste, bude sa vymeriavať a bude sa platiť 500 Sk od hektára.´ Povedal som mu, že to nie je až tak veľa." Jeho slová potvrdil i ďalší vlastník J. Pijak, ktorému rozhodnutie, hoci podanie na súd poslali v ten istý deň, ešte neprišlo.
J. Kaľavský ďalej uviedol, že Zjednodušený register pôvodného stavu (ZRPS) v extraviláne katastrálneho územia Klčov bol dokončený v roku 1998. "To znamená, že predtým dostal každý výpis z registra pôvodného stavu, ku ktorému mohol vznášať námietky. Ak nedal, spracovateľ spracoval taký stav evidencie pôdy, aký mal z katastra nehnuteľnosí. A pred schválením ZRPS musela byť ešte vyvesená na verejnom mieste vyhláška, až potom sa register schváli a zapíše do katastra," objasňuje úradný postup J. Kaľavský.
Ani s týmto tvrdením vlastníci z Klčova nesúhlasia. "Nič sme nedostali, nikto o tom nič nevedel. Mám potvrdenie z druhého decembra 1998, kedy na Obecný úrad v Klčove prišiel pán Pintér z OPPLH a pätnástim prítomným vlastníkom hovoril, aké papiere im na vypracovanie ZRPS treba. Vtedy som mu ukázal výmer svojich rodičov a on povedal, že sa nemám báť, pôda je naša a dostaneme ju. Mám na to pätnásť svedkov," máva P. Kamenický ďalším dokumentom.
Požiadavka o riešenie vlastníctva k prideľovanej pôde z konfiškátu po grófovi Csákym je podľa J. Kaľavského i listu starostu obce Viktora Dzurillu z 9.1. 2002 nerealizovateľná, kvôli súdnym konaniam na Krajskom súde v Prešove. Po nich o svoju pôdu môžu v rámci vykonávaného Registra obnovy evidencie pozemkov (ROEP) obcou opäť požiadať, a ak bude ich vlastníctvo preukázané, Slovenský pozemkový fond im ponúkne na výmenu iné pozemky.
"Už sme o to Obecný úrad požiadali a starosta je v komisii ROEP. Ale nechcem žiadnu náhradu. Chcem mať pozemok tam, kde som mal," rozhorčuje sa P. Kamenický.
Medzičasom podľa jeho slov nespokojní občania osobne doručili list na Ministerstvo spravodlivosti SR a do rúk právneho experta KDH Daniela Lipšica. Včera tiež na Odbore životného prostredia vzniesli námietku, pretože už v pondelok na Obecnom úrade v Klčove zasadá komisia, ktorá má rokovať o individuálnej bytovej výstavbe na týchto pozemkoch.
Slovo proti slovu. A kde je spravodlivosť? Ťažko ju nájsť v spletitých zákrutách niekoľko desiatok rokov starého problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.