Marián KIZEK & Renáta NÉMETHOVÁ
Košice - Dvaja z kvarteta najpopulárnejších politikov v SDĽ Brigita Schmögnerová a Peter Weiss včera oznámili svoj odchod zo strany a poslaneckého klubu. Obaja pritom neodchádzajú z politiky, chcú vraj začať budovať novú kapitolu "skutočnej" ľavicovej strany.
Mestský šéf SDĽ Jozef Drábik nie je z ich odchodu nadšený, nasledovať ich však nebude. "Je to ich slobodné rozhodnutie. Mrzí ma, veď ide o významných členov, ktorí patria medzi zakladateľov strany. Prekvapila má odozva ľudí na odvolanie našej ministerky. Doteraz na ňu nadávali, že je pravicová, že len zvyšuje ceny a keď ju strana dala z tohto postu preč, ľudia nadávajú, prečo ju v SDĽ odvolali. Buď národ nevie, čo chce, alebo sú ľudia jednoducho nevyspytateľní," zamyslel sa Jozef Drábik.
V mestskej organizácii SDĽ v Košiciach zatiaľ žiadne reakcie na odchod Schmögnerovej a Weissa nezaznamenali. "Asi traja prišli s tým, že chcú vystúpiť z SDĽ. Nakoniec odišiel len jeden, dvoch sme presvedčili, že do SDĽ predsa nevstupovali len kvôli Schmögnerovej a Weissovi." Mestský šéf ľavičiarov sa rozpadu strany nebojí a je pripravený urobiť všetko preto, aby SDĽ zostala pevná.
Košického viceprimátora Jozefa Filasa sme informáciou o odchode spomínanej dvojice evidentne prekvapili. "Ich krok má to svoju vnútornú logiku. Považujem to za začiatok pohybu, ktorý by mohol priniesť trochu inovácie a vzruchu na politickej scéne. Situácia je taká, že obaja nemajú čo stratiť. Ťažko mi je predpovedať, či vstúpia do SDSS alebo si založia novú politickú stranu. Otvorené sú všetky alternatívy. Som presvedčený, že za krátky čas by sa to mohlo celé utriasť."
Námestník J. Filas nám opäť potvrdil, že on osobne sa nikdy nenechal zaškatuľkovať medzi znesvárené krídla v SDĽ. "Nerád sa dávam k nejakým krídlam. Už dlhé roky však nie som ani obhajcom nejakých radikálnych riešení." Naveľa však pripustil, že takéto "migašovské" praktiky mu nie sú po srsti. "Podľa mňa by si moderná ľavicová strana mohla odpustiť také riešenia problémov ako tomu bolo v prípade B. Schmögnerovej alebo istých vecí na predchádzajúcich zjazdoch." Podľa J. Filasa je zhruba polovica členskej základne strany v našom kraji na strane P. Koncoša a druhá polovica stojí u reformistov. Ďalší vývoj v SDĽ si netrúfol odhadnúť a úplne nevylúčil ani rozštiepenie strany.
Krajský šéf ľavičiarov Michal Kopka je zo súčasnej situácie v strane dosť sklamaný a vôbec sa nečuduje P. Weissovi a B. Schmögnerovej, že sa tak radikálne rozhodli. "Politika je aj o úspechu. Ľudia, ktorí volia nejakú stranu jej dávajú hlas preto, aby úspešne presadzovala ich názory. Preferencie SDĽ však ukazujú, že naše predvolebné sľuby sa nerealizujeme úspešne. Keďže obaja politici, žiaľ, neboli kvôli známym okolnostiam v strane úspešní a nemali možnosť ďalej realizovať program strany, radšej z nej vystúpili. A teraz záleží už len na nich, či chcú niečo urobiť pre novú možnosť úspechu..."
M. Kopka sa doteraz vnútorne nestotožnil s tým ako bola 'odídená' zo svojho postu ministerka financií. Aj preto momentálne zvažuje svoje ďalšie zámery v strane, kde sa presadzuje družstevná demokracia. Budúcnosť modernej ľavice však nevidí v "prestupe" reformného krídla SDĽ do SDSS, ale vo vytvorení vlastnej strany, ktorá by cez osobnosti typu M. Ftáčnika, B. Schmögnerovej, L. Orosza a P. Weissa vedela k sebe pritiahnuť bývalých voličov SDĽ z volieb v roku 1998.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.