pobytový deň. "Akreditácia po prílete prebehla bez problémov a veľmi rýchlo. O jej hladký priebeh sa starali dobrovoľníci na šiestich stanovištiach," informoval vedúci výpravy SR Július Dubovský. Ešte na letisku v New Yorku sa však stala kuriózna príhoda technikovi slovenských biatlonistov Milanovi Gašperčíkovi. V príručnej batožine mal spolu s počítačom vreckový nožík kombinovaný so skrutkovačom a ten sa akosi nepozdával ochranke letiska, ktorá mu ho chcela zobrať. "Po dlhom dohadovaní sa mu povolili nožík-skrutkovač pribaliť do batožiny, ktorá putovala do nákladného priestoru lietadla."
Hokejová časť výpravy pokračovala letecky ďalej lietadlom do mesta Boise v štáte Idaho na záverečný prípravný kemp. Vedenie slovenskej výpravy absolvovalo prvú poradu. "Meteorológovia hlásia príchod studenej vlny. Momentálne je v Salt Lake City -7°C, ale údajne sa má ochladiť až na mínus dvadsať," poznamenal J. Dubovský. Prvé tréningy absolvovali aj naši - bežci na lyžiach a biatlonisti. Problémy mali len krasokorčuliari, ktorí nenahlásili včas rozpis svojich tréningov a na ľad v Salt Lake Ice Centre sa nedostali. "Napokon sme krasokorčuliarom vybavili ľad pri Ogdene a tam šesťdesiat minút trénovali. Ich prípravu ešte budeme musieť dotiahnuť. Hodina prenájmu ľadu v hale pri Ogdene totiž stojí až 300 dolárov," dodal J. Dubovský. Miesto na prípravu si zháňali aj bobisti. Oficiálne tréningy v ľadovom koryte sú na programe neskôr, a preto boli predpoludním slovenskí bobisti vo fitnesscentre. Zatiaľ stále nie je jasný presný termín otvorenia Slovenského domu. Malo by sa tak stať 7. februára, presný čas sa však ešte upresňuje. Zoznam liekov, ktoré si so sebou do dejiska ZOH odniesla slovenská výprava, obsahuje vyše 100 druhov medikamentov a nechýbajú medzi nimi ani prostriedky účinné proti antraxu.
Na olympiáde sa domáci Američania predstavia s najväčšou výpravou vo svojej histórii. Na otváracom ceremoniáli vyjde na plochu štadióna 211 športovcov, z ktorých 98 už má olympijské skúsenosti. Po piaty raz budú na vrcholnom športovom podujatí svoju krajinu reprezentovať bobista Brian Shimer a šorttrekárka Amy Patersonová. Najstarším účastníkom bude 49-ročný reprezentant v curlingu Joni Cotton, najmladšou hokejistka Lindsay Wallsová (16 rokov).
Skupina Američanov s afgánskym pôvodom chce na otváracom ceremoniáli pochodovať pod vlajkou tejto vojnou sužovanej krajiny. Organizačný výbor ale oznámil, že sa s afgánskymi zástupcami vôbec nerátalo. Afganistan bol v roku 1999 vylúčený z MOV.
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge pricestoval do Salt Lake City. Belgičan vyjadril hneď po príchode spokojnosť so štádiom príprav na olympiádu. Rogge sa ubytoval v hoteli Little America.
Olympijská pochodeň sa postupne približuje do dejiska hier, jej poslednými zastávkami boli mestá Littleton, Castle Rock a Colorado Springs v štáte Colorado. Organizátori zároveň oznámili, že v dejisku Hier je k dispozícii ešte 30 000 neobsadených hotelových lôžok.
Denník Salt Lake City Tribune priniesol informáciu o účastí viacerých osobností politického života pri slávnostnom zapálení olympijského ohňa na štadióne Rice Eccles, kde sa 8. februára pred viac ako 50 000 divákmi uskutoční otvárací ceremoniál ZOH 2002. Prostredníctvom televíznych obrazoviek by mali otvorenie sledovať ďalšie tri miliardy divákov. Na ceremoniáli by nemali chýbať nemecký kancelár Gerhard Schröder, švédsky kráľ Carl XVI. Gustav, premiéri Fínska Paavo Lipponen a Litvy Andris Berzins a ani britská princezná Anna, ktorá je taktiež členkou MOV. Očakáva sa tiež účasť generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a držiteľa Nobelovej ceny za mier arcibiskupa Desmonda Tutua. O tom, že prezident Spojených štátov amerických George Bush jr. by sa mal zúčastniť na otváracom ceremoniáli, sa vedelo už dávnejšie, ale v stredu organizátori túto informáciu potvrdili definitívne. Biely dom zatiaľ informáciu o Bushovej účasti na otvorení hier nepotvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.