a výtvarný návrh je podobný, ako na polmarkovej poukážke. Lícna strana je farebne ladená do modra, dominujú tie isté farby ako na polmarkovej poukážke. Existujú dva základné typy, rozdiel je v signatúre na lícnej strane. Platidlo so signatúrou "F" na lícnej strane vyrobila firma Forbes Boston, USA. Poukážky, ktoré túto značku nemajú pravdepodobne vyrobili v ZSSR. Názory sa rozchádzajú, objavujú sa rôzne názory o pôvode a tlači mariek Spojeneckých armád. V každom prípade jedno je isté, že existujú rôzne varianty, ktoré tak či tak majú svoje miesta v zbierkach a múzeách. Poukážka na snímke vodotlač nemá, no to sa tiež nedá jednoznačne povedať.
Poukážky sú bez vodotlače, ale prítomnosť ochranného prvku je možné zaregistrovať. Na okraji pôvodných archov bol text "ALLIED MILITARY AUTHORITY", ktorý sa na platidlá nedostal. Vzácne môžeme na niektorých poukážkách objaviť časť z tohto textu. Poukážky sú tlačené ofsetom, firma Forbes použila na tlač kvalitnejšiu čiernu farbu. Zaujímavý je však aj číslovač, vďaka ktorému sú známe varianty vo väčšom počte. Nebudeme ich podrobnejšie rozoberať, popíšeme ich pri niektorom z ďalších nominálov. Stačí vedieť iba toľko, že existujú poukážky s osem a deväťmiestnym číslovačom. Dejiny platidiel sú niekedy popreplietané rôznymi okolnosťami. Je to zvláštne, ale na území Československa obiehala jednomarková poukážka od mája do júla v roku 1945. V Nemecku obiehali marky Spojeneckých armád spolu s platidlami Deutsche Reischbank a Deutsche Rentenbank.
Plzeňský Nový deň priniesol 17.5.1945 správu o kurze marky voči korune. Podľa rozhodnutia vlády Národná banka československá stanovila kurz okupačnej marky ku korune 1:1. Vláda vydala toto rozhodnutie potom, ako Sovietska armáda stanovila kurz okupačnej marky 1:1. Americká armáda hodnotila okupačnú marku od začiatku ináč, jedna marka mala hodnotu desať korún. Kurz bol podobný, aký mala ríšska marka v okupovanom Protektoráte. Neskôr došlo k pozastaveniu výmeny, kým sa táto otázka nevyriešila. Nakoniec sa všetky okupačné marky obiehajúce na území Protektorátu prijímali k výmene v pomere 1:10. Prax bola taká, že v americkej zóne bol výmenný kurz 1:10, v sovietskej 1:1. Okolo provizórnych a okupačných platidiel je vždy mnoho otáznikov a nejasností. Výnimkou nie je ani poukážka na snímke.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.