tábore a neoblomnosť austrálskych politikov však svedčí o tom, že spolužitie ľudí rôznej farby pleti a kultúr nie je v Austrálii také harmonické, ako to dlhé roky tvrdili vlády v Canberre, konštatoval včerajší nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Takmer každý štvrtý z 19 miliónov občanov Austrálie sa narodil v inej krajine. Cesta k vytvoreniu mnohonárodnostného štátu však bola dlhá a ťažká - britskí kolonisti a prepustení väzni sa nekompromisne bránili voči prílevu nových obyvateľov, pochádzajúcich väčšinou z Ázie, informoval nemecký denník.
Aj keď austrálski mocipáni čoskoro spoznali, že bez prisťahovalcov si novú vlasť nevybudujú, ich postoj voči imigrantom zostal mierne povedané rezervovaný. Austrália dnes ponúkla afganským imigrantom v utečeneckých táboroch, ktorí už dva týždne protestujú proti tvrdému postoji austrálskej vlády voči nim, že im zaplatí cestu domov, ak sa tam rozhodnú vrátiť.
V stredu sa ukončila hladovka asi 200 imigrantov zatvorených v utečeneckom tábore Woomera v Austrálii, ale pokusy o samovraždu a zošívanie vlastných úst utečencami naďalej sústreďuje pozornosť na tvrdú na politiku austrálskej vlády.
Austrálsky premiér John Howard uviedol, že Austrália poskytne finančnú pomoc na návrat a usadenie sa približne 1100 Afgancov zadržiavaných v Austrálii a v utečeneckých táboroch v okolitých tichomorských štátoch lebo už nie sú považovaní za utečencov. "teraz, keď už Taliban neexistuje, dôvody, ktoré väčšina z nich uviedla pre odchod z Afganistanu už neexistujú, povedal Howard pre melbournsku rozhlasovú stanicu 3AW.
Podľa Howarda pôjde o pomoc pre utečencov podľa vzoru pomoci, ktorú poskytli utečencom z Kosova pri ich návrate domov v roku 2000.
Autor: Mníchov/Woomera (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.