názvom Jednotu Rusínov a Ukrajincov podporila takmer polovica príslušníkov tohto etnika.
Uviedli sme v ňom informáciu petičného výboru petičnej akcie Za jednotu etnika, ktorá bola reakciou na rozdelenie tejto národnostnej menšiny pri sčítaní obyvateľstva do dvoch samostatných rubrík, že sa na petičné hárky za krátky čas podpísalo takmer 9 000 občanov, čo v podmienkach Slovenska zodpovedá ekvivalentu akcie podporenej 1,8 milióna občanov.
Reakcie rusínskych organizácií nedali na seba dlho čakať. Podpredseda Združenia inteligencie Rusínov Slovenska Ján Lipinský spochybnil počet podpisov konštatovaním: "Petičný výbor zhromaždil nie 9 000, ale 7 149 podpisov občanov Slovenskej republiky. Nie je takisto pravda, že ju podpísala jedna tretina dospelých Rusínov a Ukrajincov. Štatistický úrad už zverejnil počet osôb v jednotlivých obciach Slovenska podľa národnosti a počet pozbieraných podpisov v niektorých obciach presahuje počet prihlásených Rusínov a Ukrajincov. Z toho logicky vyplýva, že petíciu podpísali aj občania hlásiaci sa k slovenskej národnosti."
Reagovala aj predsedníčka Rusínskej obrody na Slovensku Anna Kuzmiaková (na obr.). "Rusíni vedia veľmi dobre, prečo sa ich v máji minulého roku prihlásilo viac (24 201) k rusínskej národnosti a menej (10 814) k ukrajinskej národnosti. Keď nazrieme do tabuľky štatistického úradu, ktorá pri rubrike národnosť porovnáva počet obyvateľov rusínskej a tiež ukrajinskej národnosti zo sčítania z roku 1991 z počtom z roku 2001, na prvý pohľad vidíme poriadne vzrastajúci trend obyvateľov rusínskej národnosti a markantne klesajúci trend ukrajinskej národnosti. I na tomto vážnom dokumente vidíme, že Rusíni vedia veľmi dobre, že sú Rusínmi." Štatistické údaje zo sčítania obyvateľov dopĺňa J. Lipinský informáciou, že počet obcí, kde sa k Rusínom prihlásilo 20 a viac percent obyvateľov, vzrástol zo 62 na 92 a naopak Ukrajinci zaznamenali pokles z 18 na 6 obcí.
Ján Lipinský vo svojej reakcii ďalej uvádza: "Členovia petičného výboru tvrdia, že ich dodnes nikto neinformoval o ústavnosti petície. Právnici Úradu vlády SR zastavali postoj, že petícia je protiústavná. Z tohto dôvodu sformovali žiadosť a požiadali o stanovisko Generálnu prokuratúru SR. Dostali odpoveď, ktorú dobre poznajú aj členovia petičného výboru. V nej je uvedené, že GP nepovažuje petíciu za protiústavnú, lebo nie je možné brániť fyzickým osobám v občianskych aktivitách. K porušeniu zákony by ale došlo, pokiaľ by začal orgán štátnej správy realizovať požiadavky petície. Z toho dôvodu aj Výbor NR SR pre ľudské práva a národnosti na nedávnom januárovom zasadaní poďakoval za občiansku aktivitu členom petičného výboru a petíciu odložil ad acta." Pri takýchto reakciách výzva na spoluprácu všetkých organizácií tejto národnostnej menšiny je vopred odsúdená na neúspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.