čierne, že nikdy nebudete štíhli ako prútik, že pri rýchlejšej chôdzi budete lapať po dychu, že budete mať stresy z nadmernej pracovnej záťaže a problémy z dôsledného vegetariánstva, atď., atď. Nuž, pán tvorstva, akým je človek si dokáže doničiť svoje telo až neuveriteľne. Sú signály, ktoré ho na to upozornia a potom začne hľadať spôsoby a možnosti, ako šliapnuť na brzdu. Auto tiež hneď nezastaví, má určitú brzdnú dráhu. Ľudské telo pripomína k takejto brzde riaditeľ Centra pre kontrolu chorôb doktor Jeffrey Koplan a tvrdí, že brzdná dráha je pomerne krátka, ak sa človek rozhodne zmeniť svoj životný štýl. Príklady takýchto rýchlych zmien dokazujú laboratórne výskumy a uverejnili ich v americkom časopise Journal of the American Medical Association.
Jedna zo štúdií dokazuje, že u žien, ktoré jedia 225 gramov rýb týždenne, sa znižuje nebezpečenstvo infarktu takmer o polovicu. Výskumy ukázali, že po zaradení vyššieho podielu ovocia, zeleniny a vlákniny do jedálnička, sa zníži riziko ochorenia na cukrovku v priebehu dvoch týždňov. Ak začnú ženy okolo štyridsiatky so sedavým zamestnaním chodiť denne a štyri dni v týždni aspoň na polhodinové rýchle prechádzky, zníži sa u nich riziko infarktu takmer okamžite. Ak fajčiar prestane fajčiť, ešte počas prvého dňa abstinencie sa zníži úroveň kysličníka uhoľnatého (CO) v krvi. V priebehu týždňa sa zhustnutá krv prečistí a riziko infarktu klesá. O štyri až päť rokov neskoršie - ak nezačne znova fajčiť - nebude už tento človek ohrozený infarktom viac než tí ľudia, ktorí nikdy nefajčili.
Samozrejme, že nové životné návyky "neopravia" úplne všetky škody, ktoré si človek sám na vlastnom tele spôsobil. Ale čo je lepšie - chodiť v deravých topánkach, do ktorých vniká voda alebo ich opraviť? Asi to druhé. Podľa najnovších výskumov môže zmena životného štýlu odvrátiť asi 70 percent takých ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a niektoré typy rakoviny. Podľa výskumu lekárov aj malé zmeny v životnom štýle môžu viesť dokonca k podstatnému zlepšeniu kondície. V štúdiách uvádzajú, že dlho sa napr. verilo, že zníženie hladiny cholesterolu v krvi znižuje riziko infarktu, pretože upchaté cievy sa stávajú priechodné. V súčasnosti sa ukazuje, že nejde ani tak o zvýšenie priechodnosti ciev, ale skôr o to, že povlaky cievnych stien sa tak rýchlo nepotrhajú a nedostanú sa do krvného obehu. Nielenže si človek predĺži život, ale môže ho mať kvalitnejší. Preto: nikdy netreba hovoriť "nikdy". Pri ťažkostiach, ktoré spomínam v úvode, netreba rezignovať a nepresviedčať sa, že nikdy to lepšie nebude. Treba skúsiť byť voči svojmu telu zodpovedný a hrať fair-play. Nezáleží na tom, s čím začneme, ani ako. Dôležité je odhodlať sa k tomu a odštartovať. Môže síce nastať druhý extrém - úvahy, či žijeme zdravo a porovnávať s tým, čo bolo pred týmto odhodlaním. Na celú vec sa treba pozerať z nadhľadu a tak ju aj brať, lebo najhorší je stres, zlá nálada a depresia.
Autor: Soňa MAKROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.