stravuje zdravo sa mýli. Zo štúdie, ktorú vypracovala spoločnosť National Food Survey vyplýva, že s potravou prijímame 38 percent tukov namiesto odporúčaných 20 až 25 percent. Takisto jeme veľa proteínov a cukrov, pijeme veľa alkoholu, jeme málo zeleniny a ovocia. Takže - ak máme v chladničke iba nízkokalorické potraviny, rýchle občerstvenie vo vašom okolí nie je a čokoládu zjete iba na Vianoce a Veľkú noc, môže sa stať, že naša strava má ďaleko k tomu, aby sme ju mohli nazvať zdravou.
V našich novinách sa systematicky zaoberáme témou správneho stravovania, znižovania nadváhy, uverejnili sme články lekárov, špecializujúcich sa na liečbu obezity a znižovanie hmotnosti. Toto všetko má spoločného menovateľa: málo tukov, cukrov, veľa zeleniny, ovocia, pohyb. Mnohí čitatelia sa začali vážne zamýšľať nad tým, čo, kedy a ako jedia a všetko si zapisovali. Boli prekvapení, keď sa až zo záznamov dozvedeli, aké sú ich stravovacie návyky a model, podľa ktorého sa v stravovaní riadia. Takéto zapisovanie nie je na škodu. Podľa týchto záznamov môžete niekde pritiahnuť a inde zase povoliť opraty. Keď máte napr. pri televízii chuť na čokoládové sušienky k čaju, nahraďte ho pomarančovým džúsom a sušienky krajíčkom chleba obloženým dajme tomu teraz v zime listom čínskej kapusty alebo postrúhanou mrkvou.
Ovocie a zelenina obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu. Dokážu uspokojiť vašu chuť a nepridajú vám žiadne kilá. Čerstvé ovocie a zeleninu môžete nahradiť mrazenými druhmi, aj konzervovanými. Je to výživová alternatíva k čerstvým plodom (sú často v tomto zimnom období zvädnuté či zmrznuté).
Dôležité je vedieť, čo jeme, ak chceme jesť zdravo. To znamená, že budeme čítať označenie na potravinách. Ak je chlieb tmavý, neznamená to, že je bohatý na vlákninu, môže byť iba zafarbený karamelom. Namiesto bieleho pečiva kupujte celozrnné. Mastné jedlá a spôsoby ich úpravy môžeme nahradiť menej tučnými a mäso opekať v malom množstve vody a sójovej omáčke namiesto v oleji. Tučné majonézy nahradíme v šalátoch jogurtom.
Raz v týždni (najmenej!) zaraďte do jedálnička pre vás nový druh ovocia alebo zeleniny a to čím farebnejší, tým je to lepšie. Obmieňať ovocie rôznych farieb je dôležité, pretože farby charakterizujú prítomnosť rôznych antioxidantov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Jesť treba častejšie, pretože ak budete hladovať niekoľko hodín, potom budete hladní ako vlk, ktorý dokáže zničiť aj tie najlepšie úmysly. Nezabúdajte na tekutiny, veľa pite, veď na každú prijatú kalóriu treba telu dodať jeden mililiter vody. Takže ak spotrebujete priemerne 2 tisíc kalórií za deň, musíte vypiť najmenej 2 litre vody. Alkohol treba obmedziť. Má vysokú kalorickú hodnotu a to sa týka aj piva, pričom ležiak má viac kalórií ako normálne pivo, to však neznamená, že do seba obrátite pri sledovaní thrilleru dva - tri pollitre. Potom bude naozaj zbytočné aj hovoriť o tom, že pivo je zdravé, že lieči a teda patrí do vašej zdravej stravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.