Ponižovali ma niektoré príkazy nadriadených, ktoré nezodpovedali mojej vysokoškolskej kvalifikácii. Dokonca som musela chodiť nakupovať cigarety a desiaty. Pritom šéf nebol s mojou prácou spokojný a neustále ma aj so svojím zástupcom kritizovali. Ostatní sa báli postaviť na moju obranu. Mala som zdravotné problémy, nespala som, bolela ma hlava, v práci som robila chyby. Nakoniec som sa odhodlala odísť a urobila som dobre, našťastie som si našla inú prácu. Viem, že nie som v takejto situácii sama a viem aj to, že som sa mala hneď na začiatku brániť proti šikanovaniu," porozprávala nám Daniela a požiadala, aby sme jej slová tlmočili čitateľkám, medzi ktorými sa určite nájdu podobné prípady, ako bol jej.
Žiaľ, nie sú zriedkavé prípady psychického šikanovania na pracovisku. Čo znamená, že je niekto raz alebo dvakrát týždenne počas niekoľkých mesiacov terorizovaný. Pre psychické šikanovanie sú príznačné: sústavná kritika, ponižovanie, nariaďovanie degradujúcich úloh, urážanie. Šikanovanie na pracovisku prichádza nepozorovane. Zvyčajne sa začne aj nedoriešeným problémom, na ktorý sa "nabaľujú" ďalšie. Výnimkou nie sú ani hádky na pracovisku. Hlavnou príčinou býva tlak k vyšším pracovným výkonom, stres a vzrastajúce sociálne problémy, z ktorých a človek sám nedokáže vymaniť.
Mnohí šikanovaní neznesú nadmernú psychickú stresovú záťaž bez dôsledkov na zdraví. Prejavia sa nespavosťou, ochorením tráviacej sústavy, poruchou koncentrácie, krvného obehu, bolesťami hlavy alebo chrbtice, stavmi úzkosti a depresiou. Tieto ťažkosti sa nedajú prekonať bez pomoci odborníkov lekárov a psychológov a priateľov. Ak niekoho postihnú takéto problémy, potrebujú niekoho, kto ich v napätej pracovnej situácii podrží. Horšie je, ak mnohí nenájdu potrebné pochopenie pre svoje problémy ani doma u rodičov, súrodencov, životného partnera, ktorí ich podhodnocujú a považujú za rozmary.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.