so záhradou prepísala darovacou zmluvou na manželku. Pred tromi rokmi sme na záhrade s manželkou postavili letnú kuchynku s pivnicou a malú dielňu. Minulý rok sme zrealizovali prístavbu dvoch izieb k pôvodnému babičkinmu domu a zrekonštruovali sme strechu. Keďže ja nie som spoluvlastníkom pozemku, stavebné povolenie bolo vydané na manželkino meno. Potom sme kúpili nové auto, ktoré tiež muselo byť na dopravnom inšpektoráte prihlásené na meno manželky, lebo aj doklady o kúpe vozidla zneli na jej meno. Žijeme síce v usporiadanom a harmonickom manželskom zväzku, ale aj tak ma zaujíma, či som zo zákona s manželkou rovnocenným majiteľom uvedených nehnuteľností a motorového vozidla? Ak áno, uveďte, ktorý zákon takéto spoluvlastníctvo upravuje.
Zn.: Som aj ja spoluvlastníkom?
Odpoveď: Majetkové vzťahy medzi manželmi upravuje v Občianskom zákonníku inštitút bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Je v ňom vyjadrené rovnaké právne postavenie manželov po stránke hospodárskej. Na rozdiel od podielového spoluvlastníctva, miera účasti manželov na právach a povinnostiach vyplývajúcich z BSM nie je vyjadrená podielmi. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku toho z manželov, ktorý mal tento manžel alebo jeho právni predchodcovia vo vlastníctve pred uzavretím manželstva.
Toto sú, myslím si, všeobecne známe zásady právneho režimu spoločného manželského majetku. Vyplýva z nich, že ak manželkina babička z vďačnosti za opatrovanie v starobe darovala počas svojho života svoj rodinný dom s pozemkom a so záhradou vnučke, teda nie vám obom, výlučnou vlastníčkou týchto darovaných nehnuteľností je len ona. Ak ste potom k domu pristavali letnú kuchyňu s pivnicou a dielňou, neskôr ďalšie dve izby, rozhodujúce z hľadiska spoluvlastníctva bude to, či išlo o samostatné, nové stavby, alebo len o prístavby, nadstavby, vstavby, ktoré sú podľa § 120 Občianskeho zákonníka len súčasťou pôvodného rodinného domu, ktorý babička darovala manželke. Ak je tomu tak, potom nie ste bezpodielovým spoluvlastníkom týchto stavieb, pretože výlučné vlastníctvo manželky k darovanému domu zostáva nedotknuté aj po takýchto úpravách. Keby však došlo k vysporiadaniu BSM, napr. po rozvode manželstva, súd by musel i bez návrhu prihliadať na to, čo bolo zo spoločného majetku vynaložené na samostatný majetok manželky.
Ak však vami spomínaná letná kuchyňa, pivnica, dielňa i nové dve izby majú charakter samostatných stavieb zo stavebno-technického hľadiska a teda nie sú súčasťou starého rodinného dojmu v zmysle spomínaného § 120 Občianskeho zákonníka, potom ste, samozrejme, spolu s manželkou bezpodielovými spoluvlastníkmi týchto nehnuteľností a vôbec nie je podstatné, kto je vlastníkom pozemku a na koho meno bolo vydané stavebné povolenie. Rovnako tak nie je z hľadiska BSM dôležité ani to, na koho meno sú vystavené na dopravnom inšpektoráte doklady od nového auta, pretože ste ho kúpili zo spoločných prostriedkov za trvania manželstva.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.