povieme si však o ďalších meradlách a rysovacích pomôckach, ale aj improvizovaných pomôckach, ktoré nám poslúžia, ak nemáme poruke nič lepšie.
Pri meraní väčších vzdialeností (nad 50 cm), keď už nevystačíme s pravítkom, je klasickým meradlom skladací meter alebo dvojmeter. Býva zhotovený z dreva alebo plastu. Spojenie dielov kovovými kĺbmi zabezpečuje väčšiu presnosť merania a dlhšiu životnosť (obr. 1). Oceľové zvinovacie meradlo je všeobecne známe a v poslednom čase veľmi rozšírené. Jeho výhodou oproti skladaciemu metru je lepšia skladnosť, pohodlnejšie a rýchlejšie sa s ním pracuje, je presnejšie. Dostať ho bežne v železiarstvach a špecializovaných predajniach pre remeselníkov, najčastejšie s dĺžkou 2 - 3 m. Sú samonavíjacie.
Plátenné a oceľové pásma v dĺžkach 10, 25 a 50 m sa používajú na meranie dlhých kusov dreva, pri vymeriavaní pozemkov a pod. v domácej dielni je ich využitie malé, nebudeme sa nimi bližšie zaoberať.
Posuvné meradlo (obr. 2a) využijeme na jemnejšie práce pri meraní priemerov tyčového materiálu, ale aj vnútorných priemerov rúrok a hĺbky dier s presnosťou na 0,1 mm. Na posuvnej čeľusti je tzv. nónius, t.j. 9 mm dlhá stupnica rozdelená na 10 dielikov. Toto meradlo umožňuje odrátať celé milimetre a ich desatiny.
Milimetre odrátame na ryske meradla (dielik, ktorý je najbližšie k nule na nóniu), počet desatín nám určí ten dielik nónia, ktorý sa zhoduje s niektorým dielikom meradla. Názornejšie je to zobrazené v detaile na obr. 2b (nameraná hodnota je 32,4 mm).
Uhlomer a kružidlo sú ďalšie dôležité pomôcky pri práci v domácej dielni. Uhlomerom meriame a prenášame uhly (obr. 3). Pri ich rysovaní môžeme použiť nastaviteľný pokosník. Najviac využívaným je pravý uhol (90°). Na jeho rysovanie, ale aj kontrolu je skoro nevyhnutnou pomôckou pevný uholník (obr. 4). Kružidlo využijeme nielen na rysovanie kružníc a ich častí, ale aj na nanášanie rovnakých vzdialeností.
Rysovacia ihla je špeciálna pomôcka, ktorú uvádzame skôr pre zaujímavosť. Slúži na rysovanie rovnobežiek, ale možno ju ľahko nahradiť rovnou latkou.
Meranie a rysovanie valcových predmetov
Pri práci využívame často aj materiál valcového tvaru. Sú to rôzne rúry, tyče, guľatina. O meraní priemerov sme sa už zmienili. Na meranie obvodu nám poslúži rovný pásik papiera. Ovinieme ho okolo meranej guľatiny tak, aby sa jeho okraje prekrývali. Ak je pásik rovný, máme zaručenú kolmosť na os. Ceruzkou poznačíme rysku, alebo ihlou prepichneme papier v mieste, kde sa prekrýva. Po rozvinutí ho priložíme na pravítko a odrátame hodnotu obvodu medzi dvoma bodmi.
Ak chceme narysovať na valcovitý predmet čiaru rovnobežnú s jeho osou, pravítko alebo latka sa nám budú šmýkať. Stabilný a rovnobežný však bude kus ocele s profilom písmena L (obr. 5). Na takto narysovanej čiare potom môžeme vykonať príslušné merania.
Meranie vnútorných priestorov
Pri meraní vnútorných priestorov - vnútrajšok skrinky, výklenku a pod. sa môže stať, že meradlo je buď príliš krátke, alebo príliš dlhé. Pomôžeme si dvoma latkami (dokonale rovnými), ktoré sú o niečo kratšie než protiľahlé steny, ktoré chceme odmerať. Priložíme ich na seba a posúvame, kým sa konce nedotknú meraných stien. Potom ich pevne uchopíme rukou a priložíme na meradlo (obr. 6).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.