tropickej Ázii sa zázvor pestuje už veľmi dlho a dnes je rozšírený v celých trópoch.
Botanický popis: Zázvor obyčajný je vytrvalá bylina až jeden meter vysoká, patriaca do rovnomennej čeľade zázvorovitých. Klasovité okvetie sa tvorí iba ojedinelo a vyrastá priamo na 10 až 20 cm stvole. Biele kvety sú trojité a súmerné, plodom je bobuľa. Okrem uvedeného druhu sa používajú ešte aj ďalšie, napr. Zingiber zerumbet, ktorý má širšie kopijnaté listy, je menej vonný. Pestuje sa hlavne v Indii, na Šrí Lanke a inde v trópoch. Zingiber cassurnunar sa pestuje v južnej a juhovýchodnej Ázii. V Japonsku, Číne a na Havaji rastie Zingiber mioga.
Obsahové látky: Uťívanú drogou je koreň, ktorý v čerstvom stave obsahuje až 3 percentá silice, zloženej okrem iného zo zingiberenu, bisabolenu a ar-curcumenu. Terpeny, z ktorých prevažujú gingeroly, vyvolávaú pálčivú chuť, prítomný je i alkaloid capsaicin, obsiahnutý tiež v plodoch štipľavej papriky.
Na čo sa využíva: Čerstvý zázvor podporuje trávenie, pôsobí proti zvracaniu, zvyšuje slinenie, má kardiotonické a stimulačné účinky. Užíva sa pri nevoľnosti, kinetózach, závratoch, dráždivom kašli s množstvom hlienu, vysokej hladine cholesterolu v krvi, zápale slinivky brušnej, črevných infekciách, nafukovaní a hnačkách.
Zázvor ako korenie: Buľvy koreňa sa používajú čerstvé, alebo sa sušia a melú, pridávajú sa do rôznych zmesí korenia, pripravuje sa z neho zázvorový olej a silica. Používa sa v cukrárstve, pekárstve, ale aj v mäsospracujúcom priemysle. V niektorých oblastiach je obľúbený zázvorový čaj, prípadne pivo. Význam má tiež v parfumérii, likérnictve a farmaceutickom priemysle.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.