park) obnovilo pochovávanie, riešilo mesto aj prostredníctvom Technických služieb (TS) spravujúcich všetky mestské cintoríny. "O stanovisko sme požiadali okresného hygienika MUDr. Jozefa Kraka. Ten obnoviť pochovávanie neodporučil," uviedol hlavný kontrolór Okresného úradu v Levoči Ing. Štefan Šefčík.
Dôvodom je, že nie sú k dispozícii priestory na prechodné ukladanie tiel zosnulých v chladiacom zariadení ani primerané priestorové a technické podmienky pre personál a účastníkov smútočného aktu, ako sú zariadenia pre osobnú hygienu či obradná sieň.
Podstatný je podľa J. Kraka i fakt, že cintorín, na ktorom sa nepochováva už štyridsaťpäť rokov, je umiestnený v širšom centre mesta a nemá perspektívu ďalšieho rozširovania. "Bolo by vhodné, aj s prihliadnutím na tzv.uplynulú tleciu dobu, ponechať ho ako pietne pamiatkové miesto," uzatvára J. Krak.
Pomníky sú často terčom vandalov. O ich opravu sa v rámci svojich finančných možností stará správca cintorína, teda TS. Vandali však nie sú len problémom tohto historického miesta, pomníky ničia i na mestskom cintoríne. "Treba povedať, že tu nejde len o obnovu pochovávania, ale i o zmenu využitia územia. Aby ju odbor životného prostredia odsúhlasil, je potrebné stanovisko okresného hygienika. A ten nesúhlasil, hoci pripustil, že ak by mesto splnilo niekoľko podmienok, pochovávať by sa tam dalo. Naša reakcia je však taká, že toto územie je dnes súčasťou zastavaného územia sídliska Pri prameni," uviedol na margo tejto problematiky primátor mesta Peter Pekarčík.
Zároveň upozornil, že ak sa na mestskom zastupiteľstve skupina občanov s návrhom obnovenia pochovávania opäť prihlási, sám bude iniciovať miestne referendum, v ktorom obyvatelia dotknutej lokality budú môcť vyjadriť svoj názor. "Treba si uvedomiť, že hovoríme o pochovávaní pod oknami obytných domov. A to je niečo iné, ako keď pred rokmi cintorín fungoval v nezastavanom priestore."
P. Pekarčík prirovnal tento spor ku konfliktu o výrube stromov na levočskom sídlisku Západ. "V oboch prípadoch existuje skupina občanov, ktorí niečo požadujú, no proti nim stojí možno i väčšia skupina ľudí, ktorí majú opačný názor," upozornil primátor na širokospektrálnosť uhlov pohľadu.
Mesto Levoča má živý cintorín, kde sa pochováva. Má funkčné cintorínske služby a všetko, čo je potrebné na pochovávanie. "TS čistia, vyhrabujú, kosia, udržiavajú cintorín. No starajú sa spolu o dvadsaťpäť hektárov verejnej zelene. Nikto nemôže očakávať, že sa budú špeciálne venovať napríklad evanjelickému cintorínu, pretože na to jednoducho nemáme dostatok síl. A to isté platí aj v prípade stráženia Mestskou políciou (MP). Ich činnosť sa vo vzťahu k tomuto územiu dá zintenzívniť, ale zabezpečiť pravidelné stráženie nie sme schopní," priznáva primátor. Podľa Š. Šefčíka dostalo mesto od náčelníka MP prísľub, že v okolí tohto cintorína zvýšia ostrahu, no zaručiť, že sa tam nič nestane, nie je možné.
Za úvahu teda stojí návrh, že skupina ľudí, ktorým na cintoríne záleží, by si ho sama mohla vziať pod patronát a strážiť ho. "V meste sú aj iné hluché miesta, ktoré jednoducho neustriehneme," zhodli sa primátor i hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.