detí, umelé oplodnenie či cirkevný sobáš. Dva dni po schválení deklarácie KDH o ochrane tradičných hodnôt poslanci svojím včerajším hlasovaním potvrdili, že v niektorých postojoch nebudú nasledovať štáty Európskej únie. Tam sa čoraz častejšie prijímajú zákony, ktoré zavádzajú rovnoprávnosť homosexuálneho partnerstva s tradičným typom manželstva.
Rezolúcie Európskeho parlamentu vyzývajú aj budúcich členov únie zamedziť akémukoľvek druhu diskriminácie vrátane sexuálnej orientácie. Návrh zákona odmietla ešte predtým aj vláda všetkými hlasmi. Vládni právnici argumentovali, že prijatie zákona by si vyžiadalo novelizáciou ďalších viac ako 30 právnych predpisov. Morálne výhrady vyslovil minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, podľa ktorého by prijatie zákona viedlo k znehodnocovaniu rodiny. "Na Slovensku nikdy nebude existovať vláda, ktorá by takýto zákon prijala. A pokiaľ by existovala, povedie Slovensko k úpadku."
Predkladateľ zákona poslanec Milan Ištván z SDĽ obvinil štát, že ignoruje homosexuálnu menšinu: "Väčšina poslancov nemá žiadnu predstavu, ako homosexuálne páry žijú. Aké majú radosti a starosti a aký majú vzťah k úradom. Na to, na čo heterosexuálny pár potrebuje jednu pečiatku, jednu zmluvu, homosexuáli ich potrebujú niekoľko, aby svoj vzťah upravili." Ištván pripomenul, že už pri Zákonníku práce neprešlo ustanovenie o zamedzení diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch v dôsledku sexuálnej orientácie. "Keď budeme chcieť vstúpiť do Európskej únie, budeme to musieť v našej legislatíve rešpektovať. Dúfam, že budúci parlament bude tolerantnejší a proeurópskejší." Ištván je presvedčený, že životné partnerstvo je v Európe trendom, ale fakt je taký, že "slovenskí, katolícki, demagogickí politici" túto skutočnosť odmietajú pochopiť a vysvetľujú si ju svojsky.
Homosexualita sa na pôde parlamentu stala aj témou posmeškov. Poslanec Pravej SNS Víťazoslav Moric hovoril o tejto skupine ľudí ako o "buzerantoch". Jeho stranícky kolega Rastislav Šepták počudovane povedal: "Po slovensky sa to tak bežne hovorí. Ak je toto ukážka výsmechu, tak pardon. Ale on vystúpil veľmi seriózne. Slovensko však dnes trápia ekonomické problémy."
Poslanec Alojz Rakús z KDH v pléne parlamentu povedal, že pri diskusii o zákone nejde o problém tolerancie voči homosexuálnym párom. "Dilema spočíva v tom, že prijmeme predpoklad, že manželstvo je iba zmluvou dvoch ľudí, ktorí sledujú svoje vlastné ciele, alebo predpoklad, že manželstvo je biologicky, psychologicky a sociálne prirodzeným zväzkom dvoch ľudí, ktorí potenciálne môžu vytvoriť rodinu, kde minulosť predstavujú prarodičia, prítomnosť manželia a budúcnosť deti."
Rakús sa zmienil aj o prípadoch, keď je sexualitu možné liečiť. Ide o ľudí, ktorí sú nespokojní so svojou sexuálnou orientáciou. "Odmietanie liečby zo strany potenciálnych terapeutov tak vedie k zvláštnemu typu diskriminácie 'menšiny v menšine', možno 'väčšiny v menšine', lebo odmieta pomoc aj takým, ktorí sa jej dožadujú a u ktorých by mohla byť úspešná."
Z 84 prítomných bolo proti návrhu zákona 53 poslancov. Opačný názor zastávali zväčša poslanci ľavice, niektorí nezávislí, ale aj poslanci z klubu SDK T. Galbavý, P. Kresák a V. Bajan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.