reprezentovali dvaja rozhodcovia. Andrej Slezák zo Senice a Košičan Martin Babík. Ten zaujímavé skúsenosti získal už pred samotným Australian Open, počas cesty ku protinožcom. "Letel som cez Paríž, v Paríži však štrajkovala strava, teda pracovníci, ktorí ju mali zabezpečiť. Takže sme sa museli vracať do Frankfurtu, po stravu a nápoje, tam sme ostali tri - štyri hodiny stáť na letisku. Takže som nakoniec zmeškal lietadlo v malajzijskom Kuala Lumpur, o dvadsať minút... Dvanásť hodín som musel čakať na ďalšie, došiel som vo štvrtok ráno, 10. januára o 7:55, o 10:00 začínala kvalifikácia. Prišiel som 10:30 do práce a hneď som začal robiť, hneď som začal pískať," opisuje Martin Babík cestovateľskú anabázu na opačný koniec sveta. V kvalifikácii rozhodoval M. Babik tri zápasy, v hlavnom turnaji už dostal viac možností. "Dvakrát som pískal Samprasovi, najprv v 1.kole, potom i v boji o postup do štvrťfinále zápas so Safinom. Bol som ako rozhodca na zápase Kurnikovovej, z našich Husárovej, Suchej... Nakoniec som sa dostal i do ženského finále, ale tam som nerobil rozhodcu." V ženskom finále sa, ako je známe, stretli Američanka Capriatiová a Švajčiarka Hingisová a Martin Babík dostal ozaj špeciálnu úlohu. "Bolo podozrenie, že Hingisová dostáva nedovolený koučing..." Tu sa pristavme, kvôli osvetleniu faktu, že na turnajoch už tréner nesmie radiť svojmu zverencovi, s čím má vyrukovať na súpera. Jednoducho, nesmie mu dávať žiadne taktické pokyny. Môže ho akurát povzbudzovať, každá iná komunikácia, ktorá nie je povzbudzovaním je zaklázaná. Kým Capriatiovej tím austrálski organizátori sledovali a so sledovaním nemali problémy, keďže odlišnosť angličtiny capriatiovcov a angličtiny domácich bola len v prízvuku, Hingisovej tím síce Austrálčania sledovali, ale so sledovaním nedovoleného koučingu už problémy mali. Matka a trénerka Martiny Hingisovej, Melania Molitorisová, totiž dcéru dirigovala v češtine. "Bolo podozrenie, že Hingisová dostáva koučing, nedalo sa to však dokázať, stačilo, žeby jej trénerka povedala, že ona len povzbudzuje. Takže ma posadili tak, aby som počul, o čom sa tam rozpráva. Sedel som medzi Hingisovej Family a "Capriati Family" vo VIP - lóži, bolo to fakt niečo nenormálne. Napriek tomu, že som sa nechcel nechať strhnúť emóciami, to bolo dosť ťažké, najmä pri dramatickom tajbrejku." A bol ten koučing zo strany Molitorisovej? "Nie, nebol." Práve po ženskom finále, teda počas mužského medzi Johanssonom a Safinom, už Martin Babík, cestoval naspäť.
So slovenskými hráčmi sa Martin Babík samozrejme pozná, takže stretnutia boli obojstranne zaujímavé. "Stále, keď som stretol Hrbatého, sa posťažoval, že má zapálenú achilovku, že asi nepôjde ďalej. A stále vyhral," dodáva Martin Babík na margo slovenského hráča, ktorý žiaľ, nebude Slovákov reprezentovať v DC práve kvôli svojmu problému s pravou nohou.
Austráliu zas zronil neúspech domáceho miláčika, Lleytona Hewitta, ktorý bol nasadenou jednotkou a netajil sa tým, že chce po 26 rokoch od posledného austrálskeho triumfu nechať prvý Grand Slam v roku doma. Nepodarilo sa to a prejavilo sa to... "Oproti minulým rokom bolo na Australian Open menej ľudí. Bolo to tým, že Hewitt vypadol, že mal ovčie kiahne. Ináč, paradoxom je, že i najlepší austrálsky rozhodca dostal ovčie kiahne, takže nemohol pískať..." Okrem Hewittových ovčích kiahní zaujala Austráliu ešte zaujímavá spoločnosť Marata Safina. Rus tatárskeho pôvodu sa totiž v Melbourne promenádoval v spoločnosti troch neznámych krásavíc, pričom sa pošuškávalo, že sú to "objednávkové girls".
Spomínali sme, že jedným z vrcholov, ktoré Martin Babík na Australian Open zažil, bol duel Safin - Sampras (6:2, 6:4, 6:7 a 7:6). Tu Martin pôsobil v úlohe rozhodcu na čiare. "Bol to veľmi ťažký zápas. Obaja hráči strašne tvrdo tlačili na hlavného rozhodcu, ten tlak bol veľký, i napätie okolo neho," hovorí Martin Babík a pokračuje: "Mal som pred sebou tzv. cyclop, prístroj, ktorý sa používa pri servise, to je vlastne to "pípatko", čo môžete počuť i v prenosoch." Prístroj funguje na princípe vyhodnocovania laserového lúča, ten presne identifikuje prelet či dopad loptičky. "Zatlačíte gombík a prístroj zapípa, či lopta bola dobrá, alebo nie." Kvôli počasiu sa hralo pod zatiahnutou strechou, na dvorcom sa objavili noční motýlikovia, tí začali poletovať kade - tade a prístroj zvaný cyclop jednoducho zrušili. Hlavný "referee" vydal príkaz... "Bol tajbrejk a my sme museli vypnúť cyclop a pracovať vizuálne... A Safin so Samprasom "strieľali" svoje podania rýchlosťou 210 kilometrov za hodinu....Prvý servis, to boli jednoducho pecky..."
Jednoducho, zážitkov zo svojho v poradí už šiesteho Australiian Open, za ktoré sa chce poďakovať pri ústretovom postoji poďakovať manželke Monike, riaditeľovi AGW Matúšovi Gregovi a riaditeľovi VSŽ, Nemocnica a.s., Jurajovi Vančíkovi (svojmu najvyššiemu nadriadenenému), má Martin Babík viac ako dosť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.