tunelovanie vodných zdrojov na Slovensku a odštartovali verejnú diskusiu o prijatí dobrého vodného zákona. Vládou predložený návrh zákona o ochrane vôd a nakladaní s vodami, ktorý by mal parlament v druhom čítaní prerokovať na súčasnej 54. schôdzi, je totiž podľa ochranárov dobrý iba pre "mafiánov vodných zdrojov" a pripravuje tunelovanie "modrého zlata" na Slovensku.
Hoci doteraz platný zákon o vodách z roku 1973 vyžaduje zásadnú legislatívnu úpravu, nový vodný zákon v predloženej podobe neakceptuje potreby komplexnej ochrany vôd, uviedol predseda OZ Ľudia a voda Michal Kravčík. Tvrdí, že návrh neakceptuje moderný efektívny systém manažmentu povodí, ani nevyhnutnú potrebu občianskej participácie na ochrane vôd, ktorú navrhuje rámcová smernica Európskej únie o vodách.
"Slovensko si síce udržuje dobré tempo rokovaní o vstupe do EÚ, realita v oblasti vôd však hovorí o opaku," myslí si Kravčík, nositeľ prestížnej, medzinárodnej Goldmanovej environmentálnej ceny.
Za šokujúci pritom považuje postup navrhovateľa zákona - Ministerstva životného prostredia SR, ktoré vypustilo z pôvodného návrhu dôležité ustanovenia, definujúce práva k vodám i právnu povahu vôd na Slovensku v zmysle Ústavy SR. Z navrhovaného znenia zákona "vypadol" aj paragraf, ktorý definoval verejný záujem chrániť vodu na území SR.
"Vypustením týchto ustanovení sa môže odštartovať bezbrehá privatizácia vodných zdrojov na Slovensku," domnieva sa Kravčík. Svoje tvrdenia opiera o dlhodobé sledovanie "ambícií skupinových lobby, prepojených na štátnych úradníkov". V tejto súvislosti upozorňuje aj na riziká vodnej krízy, ktorá v 21. storočí potenciálne hrozí na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.